1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Türk Milletinin CHP ile İmtihanı-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Milletinin CHP ile İmtihanı-2

A+A-

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

“Yıl 1943, tek parti CHP iktidardadır, Başbakan Recep Peker, İçişleri Bakanı da Şükrü Sökmensüer'dir. İçişleri Bakanlığı'na bağlı bulunan Matbuat Umum Müdürü, (Basın Yayın Genel Müdürü) Vedat Nedim Tör, Sevgili Peygamberimiz Hazret-i Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimiz hakkında bir mektuba, ‘Biz her ne şekil ve surette olursa olsun memleket dahilinde dini neşriyat yapılarak, dini bir atmosfer yaratılmasına ve gençlik için dini bir zihniyet fideliği vücuda getirilmesine taraftar değiliz’ cevabını verir.”

***

Bugünlerde bazı çevrelerin gündeme getirdiği ‘Diyanet İşleri Başkanlığı tartışmalarının temelinde de CHP’nin varlığını, Mustafa Akkoca’nın yazısında görebiliyoruz. Okuyalım: “CHP'nin 1945 kurultayında aşağıdaki kararlar alınmıştı:

  1. a) Dünya işleri din işlerinden tamamıyla ayrılmış olan bir rejimde Diyanet İşleri Reisliği gibi bir teşkilatın yer almaması.
  2. b) Kur'an okumanın ve dini ibadetlerin Türkçe olarak tanzimi.
  3. c) İbadet yerleri, (camiler) Türk'ün geleneğine uygun bir tarzda şekillendirilmeli, Halk evlerinin ibadet yerleri, ibadet yerlerinin halk evleri de benzer bir şekle getirilmeli.
  4. d) İbadet usûl ve zamanları yeniden tanzim edilmeli.
  5. e) Diyanet İşleri Reisliği yerine Dil Kurumu'na benzer bir teşkilat ikamete edilerek, din teşkilatı devlet bünyesinden çıkarılıp millete mâl edilmeli.
  6. f) Ruhbanlığın icabı her şeyin silinmesi, bu cümleden olmak üzere sarık-cübbe gibi din tatbikatında kullanılan kıyafetlerin yasaklanması…”

***

Daha başka da ister misiniz? CHP ‘Allah lafzını da yasaklamaya tevessül etmiştir. Nasıl mı; okuyalım; “1940'lı yıllarda İçişleri Bakanlığı'ndan, İstanbul Valiliği'ne gönderilen bir genelgede; “Son zamanlarda İstanbul Matbuatında sık sık 'Allah'tan bahsedildiği müşâhede edilmektedir. Derhal bu duruma son verilmesi için gerekli tedbirlerin alınması!” denilmektedir.

 ***

1941-1947 yılları arasında, Diyanet İşleri Başkanlığı yapan M. ŞerafeddinYaltkaya 19.08.1942 tarihinde müftülüklere bir genelge gönderir ve şöyle buyurur: “Bazı Kur'an öğreticilerinin ilk tahsil çağındaki çocukları kursa devam ettirdikleri haber alınmıştır. Bu gibi usulsüz hareketlere meydan verilmemesi lüzumu ehemmiyetle beyan olunur.”

***

Mustafa Akkoca’nın yazdıklarını okudukça insanın bugünkü CHP için, ‘Bunlar daha iyi günlerimiz’ diyesi geliyor. Ne çarşaflı kadınlara CHP rozeti takılması, ne milliyetçi ve dindar çevrelerden aday devşirilerek halka sunulması CHP’nin icraatlarını gizlemeye yetmiyor. Bünyeden taşan ‘zamansız tepkiler’ bütün bunları açığa veriyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.