Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Ne Demek?

A+A-

Bir toplum, askeri sivil anlamda örgütlü bir yapı haline geldikten sonra; kendisini tarif ettiği biçimde, kültürünü geleceğe taşımak ve geniş alanlarda hakim kılmak için toplumsal mutabakata temelli bir yapı oluşturmuşsa aynı zamanda bir medeniyet olarak tanımlanabilir.

Bu bağlamda kanıtlanmış bilgi ve belgeler ışığında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin temel çatısını oluşturan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın bu yıl kutladığı 2 bin 227 yıllık geçmiş Mete Han’ın kurduğu devletin ordu tarihiyle başlar.

***

Öte yandan, bizim en önemli yazılı kaynaklarımızdan biri olan Kaşgârlı Mahmud’un yazdığı Divanu Lugati't-Türk'e göre; Hz. Nuh'un üç oğlu var. Sam, Ham, Yafes. Yafes'in sekiz oğlundan birinin adı ‘Türk’ ismine sahiptir. Yafes’in ‘Türk’ oğluna dedesi Peygamber Hz. Nuh Aleyhisselam yönetme yetkisini verir.

Kâşgarlı Mahmud bu kolların sayısını ancak Tanrı’nın bilebileceğini bu konuda çok söz söylemenin doğru olmadığını söyler.

DivanuLugati't – Türk Kâşgarlı'ya göre Yafes'in oğlunun  ‘Türk’ adını Allah vermiştir.

Kâşgarlı, ‘Türk’ adının hanif, Allah'ı birleyen, imanlı bir topluluğun adı olduğunu işaret eder.

***

Türkler Hz. Nuh'tan beridir hanif idiler. Türk tarih boyunca tek olan, birleştirici olan Allah için kurban kesmiştir. Türklüğü diğer Müslüman kavimlerden ayıran da budur.

Hz. Nuh'un evlatları, babaları gemi inşa etmesiyle bir medeniyet referansı daha ortaya koymakla kalmamış, Türkler tarih sahnesine demir işleyerek çıkmış, töreli ve bir tek kabul eden; Tevhid inancına sahip olan Allah'ın vahdaniyetine şüphesiz iman eden ve bu inancı şirkin her türlü pisliğinden uzak tutan bir üretim ve inanç kimliğine sahiptir.

Allah'ın bir tek olduğuna şüphe yoktur. Binaenaleyh, zatında, sıfatlarında ve fiillerinde bir tek olanı birleme söz konusu değildir. Bir olanı birleyen değil, her bakımdan eşsiz olan bir tek ilâhı kabul eden ve yalnızca ona ibâdet eden kimselerin ortak adı “Türk” olarak tanımlanacak bir toplumsal kimliktir.

 “Türk”, hem Hz. Nuh'un hem de Hz. Peygamber Aleyhissalâtu Vesselâm’ın bize tebliği ettiği Allah’ın dinine ve toplumsal kanunu olan töresine inanan toplum olmanın adıdır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.