Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Olmak

A+A-

Ne zor şeydir Türk olmak. Dünyaya yıllarca nizam adalet vermiş bir milletin torunları maalesef atalarına layık işler yapmıyor, atalarına layık torunlar değil. İçimize gire gire öyle bir hale getirmişler ki bizi. Özümüzden ayrılmış dağılmışız. Dünyanın her yerinde zulüm devam etmekte. Ve bence bunun bütün sorumluluğu atalarımız gibi olamayan biz torunlarında.  Neden mi? Çok basit Türkün Türk olduğu bütün çağlarda dünya refah bolluk ve barış içinde yaşamıştır. Bu tarihle ispatlıdır. Kendi medeniyet köklerinden uzaklaştırılmış ve kardeşler içinde ayrılışmış şu anki toplumumuzda her türlü bela pislik kötülük kol gezmekte.

***

Dünyaya Yaratıcı tarafından indirilmiş bütün dinler de asıl amaç kardeşlik toplum refahı ve eşit paylaşım iken, dinlerin mensupları tarafından bu kurallar hiç anlaşılmamış veya bilinçli olarak terk edilmiştir. Hemen hemen bütün dinler ve mensupları için hal böyledir günümüzde.  Bu da toplumlar ve kitleler açısından müthiş bir ayırıcı etmendir.

Hangi din olursa olsun bütün dinleri dini kendi dünyevi menfaatleri için kullanan eğip büken din simsarlarından kurtarmak en önemli meselemiz olmalıdır.

Kendi yaşadığımız coğrafyada etkili olan ve benim, bizim de mensubu olduğumuz İslam dini içinde ayıklanmayı bekleyen bir sürü ayrık otu mevcuttur. Ayrık otu diye isimlendirdiğim bu kesim ve topluluklar hiç de öyle hafife alınacak gibi bir sayıya ait değildir. Öyle ki, bazı  cemaat ve tarikatlar ülkemizde kol gezmekte adeta toplumu köleleştirip tesiri altına almaktadır.

Bu nasıl bir sihirdir. Bu nasıl bir bağlılıktır. Bu nasıl bir hayranlık ve sevgidir.

İnsanlar hakkı batıla tercih ediyorken hocamız, şıhımız böyle emir etti diye biliyor, bile bile yanlış yaparken yanlışa giderken sorumluluk hissetmiyor. Kendi akli melekelerini bir başkasınınkine değişebiliyor.

***

Eski Türk toplumlarının tamamında kağanların otağında din görevlilerinin de bulunduğu Toy toplantısı yapılır en ufak bir karar bile bu meclisin ortak aklı ile alınırdı. Peygamber efendimiz (SAV) zamanında da bu böyle idi. 4 halife zamanında da. Emeviler ve Abbasilerle başlayan Peygamber miraslarına ve Sünnetlerine eziyet günümüz İslam toplumlarında devam etmektedir. Peygamberi çıkarıp yerine kendi şeyhlerini ve hocalarını koyan zihniyetlerin dünyanın başına nasıl bela olduğu gözlemlenmektedir.  Aklı önde tutan dinimiz ve peygamberimiz yerine adı İslam olan ama kendisinin ne olduğu belli olmayan yeni bir yapı türemiştir bu sahtekârlar yüzünden.

Yazımın başında Türk olmak ne kadar zor demiştim şimdi nedenine biraz gireyim. Dünyadaki tek ehlisünnet dediğimiz toplum biziz. Bu net.  Biz İslama peygamber çizgisinden bakan tek milletiz. Peygamber soyuna hürmet eden ve sünnetlerine tabi olan tek milletiz.

Bu sebeptendir ki Türk demek İslam demektir.

Türk demek yaratıcının kılıcı ve nizam sağlayıcısı demektir.

Burada anlatılan Türk ırkçılık manasında değil. Yaşama biçimine atıftır. Ya değilse anası babası Türk olan ama aklını hocalarına teslim edip her türlü kirli işleri yapanları da bu millet gördü ve tarihe not ederek gömdü.

Yeniden medeniyet köklerimizden beslenerek Türk gibi yaşayacağımız günleri göreceğimiz umuduyla.

Ne mutlu Türküm Diyene.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.