Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkçe’de Ev

A+A-

Türkçe’de Ev

 

Orhun, Göktürk, Yenisey gibi eskiden kullandığımız Türkçe alfabelerdeki “B” harfi dikkatimi çekmiştir hep... Sözcükler küçüktür ama büyük anlam taşırlar ya, bizim eski alfabelerde minicik harfler bile o kadar devasa anlamlar taşıyor ki, anlayanları heyecanlandırıyor.

*

Örneğin, “B” harfini ele alalım. Uzman değilim ancak genel bilgi olarak, şöyle bir açıklama yapayım: Tarih öncesi çağlardan beri Türk dili ile birlikte oluşagelen ve zamanla harflere dönüşen tamgalar doğadaki görüntülerin veya seslerin taklit edilmesi ile şekillenmiş. Sessiz harfler ön sesli ve son sesli olarak iki şekilde oluşmuş.

*

Aşağıda, Yenisey alfabesinde yer aldığı şekli ile ön sesli “B” harfini görüyorsunuz.

vg.png

 

Bu harf, önüne ince sesli harf alarak “EB”, “İB” diye okunuyor. Gördüğünüz gibi şekil bir çadırı andırıyor... Türkçedeki ses uyumu özelliğini hatırlayın. Dilimizde “B” sesinin zamanla “V” sesine dönüşmesiyle eski Türkçe “EB” yeni Türkçede “EV” diye söylenir olmuş.

*

Bundan hareketle EB yani EV harfinin oluşumu şöyle açıklanıyor: Bir çift yani karı ve koca birbirine doğru eşit açılarla eğilen iki çizgidir. Bunların üzerine gelen çatı ile de “EV” oluşur.

*

Bu tamgadan alacağımız ders ise şu olabilir: Eşlerin eğimleri eşit olmalıdır ki ev sağlam, dengeli ve dayanıklı olsun. Eşler arasındaki dikleşmeler veya diklenmeler veya yaslanmalar evin dengesini bozacağı gibi eşlerden birinin gereğinden fazla eğilmesi de aynı etkiyi yapacaktır.

*

Yani, tarih öncesinde yaşayan Türklerde ev anlayışı, eşlerin eşit paylaşımla dengede taşıdıkları çatı ile oluşan bir bütün demektir. Dengeli bütünlük durumu huzur verir. Bu ev anlayışı Türk’ün alfabesine aynen yansımıştır ancak Türk’ün öz alfabesini unutması sonucu unutulmuştur. Günümüzde paylaşmak ile bölüşmek arasındaki farkı anlamaktan aciz eşler, denge ve huzur yuvası evlerimizin bütünlüğünü bozmaktadır!.

*

Yani işin aslı şudur; Alfabe bir DİN meselesi değil bir DİL meselesidir. Dil bilmeyen din anlar mı? Anlamaz! Kendi öz dilini bırakıp başka bir dil ile din anlamaya kalkışan, ya dini yanlış anlar ya da dinde manayı anlayamaz. Görüntüyü ve şekilleri taklit ile cennete girme hayali kuranlar dünyayı da cehennem yaparlar.

*

Alfabe üzerinden dinsizlik propagandası yapan hainlere kanan kardeşlerimize bunu anlatmak hepimizin görevidir… Alfabe değişimi üzerinden bir söz varsa söylenecek, din hatırına kendi dilini ve öz dilinin alfabesini terk ederek, bu terk ettikleri yüzünden düşünemez  hale gelen ve gelişimi duran milletin kolayca kandırılmasına ortam hazırlayanlara söylenmelidir.  Dengeli, manalı, huzurlu bir gelecek duası ile vesselam…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.