Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkçe’de Yar

A+A-

Gönüldeyse yar dediğin

Ya yarendir, ya da yârin.

Doğadaysa yar dediğin

Dim dik bir uçurum!

Dikkate et bastığın yere,

Düşersen yerin, dibidir cehennemin

*

Şansın varsa yarın olur, yar…

Geleceğine ışık saçar,
Hem yarınındır, hem diğer yarın

Yarım olmaktan kurtulup,
Birlikte tam olacağın!

Ona da yârim dersin,

Söylemesi tatlı diye.

*

Bazen de yar, taş olur başın yarar

Yüreğinde yara açar, yaran olur!

Tüm bedenin sarar, acılara boğar.

Ona da yarem dersin,

Acısı bile tatlı diye.

*

Şarkılarda, türkülerde şöyle geçer yar;

Turnalar ile selam gönderdiğindir yar,

Derman diye yarana sardığındır yar, 

Kara saplı bıçak gibi sinene saplanır yar!      

*

Ailenin Korunması için 2012 yılında çıkarılan 6284 sayılı kanunu çıkaranlar, aile içi şiddetin, kocayı evden uzaklaştırmak veya hapse atmak gibi tehditler ile önleneceğini sanıyorlar. Belli ki bu kanunu yapanlar, Türkçe’de Yar ne demek, hiç bilmiyorlar.

*

Dün taze bir haber vardı Bursa’dan, “…karısının şikayeti ile evinden uzaklaştırılan adam evine geldiğinde karısını başka bir adam ile buldu… Ve…” Evet!... Ve, kadının beyanını esas alan kanun ile adalete güveni sarsan yanlışlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

*

2015 yılında bu konuda görevli polisler ile bir sohbetimizde, tarafların ifadesi tamamlanan elli kadar dosyadan sadece on tanesinin kadına şiddet içerdiğini buna karşılık kırk kadar dosyanın ise arsız kadınların (ifadeleri alan komiserin sözü) kanun arkasına saklanarak kocalarına eziyet etmelerinden kaynaklandığını dinlemiştim.

*

İşte bu yüzden diyoruz ki; Şiddet, cinsiyet ayrımı ile tanımlanacak veya çözülecek bir sorun değildir. Şiddet bir insanlık sorunudur, insan olma olmama ile ilgidir. Çözüm için tarafları, insan olma kriterleri üzerine eğitime tabi tutmak gerekir. Yaşları kaç olursa olsun! Aileyi etkileyen yakın akrabaların da bu eğitime alınmaları yararlı olur.

*

Yoksa, kadın yalakalığı yapan bazı ahmakların “kadına şiddete hayır” türü içi boş sloganları yüzünden çocuklarımız geleceğe yanlış yollardan yürümek zorunda kalacaklar... Uyarmış olalım, belki duyulur.

*

İnsanlık bilen yar taçtır başa, bemirden olsa da… İnsanlık bilmeyen yar altın taç olsa da, yüktür ve zarardır başa. Zaranın neresinden dönülse kardır… Telli turna, götür bu yazıyı kanun yapanlara duyur. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.