1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ‘Türkeş dava adamıydı’
‘Türkeş dava adamıydı’

‘Türkeş dava adamıydı’

Alparslan Türkeş’in vefatının 24’üncü yılı nedeniyle açıklama yapan MHP İl Başkanı Remzi Karaarslan, “O, yalnızca son yurdumuzla sınırlı kalmayan, Türk'ün yaşadığı her yere umut güneşi gibi doğan milli bir heyecandı” dedi.

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya İl Başkanı Sayın Remzi Karaarslan, MHP’nin kurucusu merhum Alparslan Türkeş’in vefatının 24’üncü yılı nedeniyle mesaj yayımladı. Türkeş’in 4 Nisan 1997 tarihinde hayatını kaybettiğini dile getiren Karaslan, “Alparslan Türkeş Bey'i evlatlarım dediği ülkücüler dünyanın her yerinden dualarla anmaktadır. Gönül isterdi ki vefatının 24’üncü yılında da kabri başında veya tüm teşkilatlarımızda milyonlarca ülkücü toplanıp geçmiş yıllarda olduğu gibi Merhum Başbuğumuzu hep birlikte analım. Lakin geçen yılda olduğu gibi koronavirüs salgını nedeniyle bu yılki manevi görevimizi yerine getirememenin derin üzüntüsünü yaşamaktayız” dedi.

Sarsılmaz inanç

Merhum Türkeş’in 80 yıllık hayatının hemen hemen tamamını ülkülerine vakfeden dava insanı olduğunu dile getiren MHP Konya İl Başkanı Sayın Remzi Karaarslan, “Onun attığı her adımı millet yararına, söylediği her sözü vatan lehinedir. O, yalnızca son yurdumuzla sınırlı kalmayan, Türk'ün yaşadığı her yere umut güneşi gibi doğan milli bir heyecan, milliyetçi bir kılavuz ve Türk-İslam medeniyetinin yılmaz bir savunucusudur. Merhum Türkeş Bey, tek kenarlı bir zamanın dar hücrelerine sıkışmayacak kadar geniş ufuklu, engin bakışlı ve çok yönlü siyaset ve devlet adamıdır. İdealleriyle yoğurduğu, inançlarıyla güçlendirdiği akli ve kalbi vasıflarını Türklüğe hizmet aşkıyla tutuşturmuş, milletin geleceğiyle buluşturmuş ve İslam'ın mübarek amaçlarıyla üst üste çakıştırmıştır. Soluk alıp verdiği her anda, geçmişin derinliğini merkezine alarak, halin üstünden geleceğe uzanan milli ve manevi geçiş noktaları inşa etmiş, böylelikle dün-bugün ve yarın dengesini çok iyi şekilde kurmuştur. O, bir siyasal hareketin mimarı olmasının yanı sıra, hayat çizgisi içinde yüksek ahlâkın, sağlam karakterin, sarsılmaz inancın ve ufuk ötesini gören milli bir öngörünün de temsilcisidir. Yürekten inandığı ve gönülden bağlandığı Türklük sevgisi uğruna, her türlü meşakkati göze alabilmiş, çelikten iradesi ile örnek bir inanç timsali olduğunu her daim göstermiştir. Soğukkanlı ve sağduyulu analiz kabiliyeti, Türk milletinin değerleri ve çıkarları konusundaki derin hassasiyeti, dostları ve hasımları tarafından hep kabul görmüş ve eninde sonunda da hakkı teslim edilmiştir. O'nun tavizsiz, milli, donanımlı, sağlam ve tutarlı siyaseti, Türkiye'nin geleceği ve Türk milletinin kardeşliği için hep ümit kaynağı olmuştur. Ne kadar övünsek azdır ki, ülküleriyle Türk milletinin önüne düşmüş, ülkücülüğüyle Türk tarihinde sönmeyecek bir kıvılcım çakmıştır. Allah'a olan inancın, devlete olan bağlılığın, millete olan sadakatin birbiriyle çatışmadan, uyum içinde nasıl bir arada bulunacağını kendi yaşantısı ve koyduğu ilkeleri ile herkese göstermiştir” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.