1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Türkiye Bildiğiniz Gibi Değil!
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Bildiğiniz Gibi Değil!

A+A-

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

On yıldır Türkiye’de bulunan Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Kühnel, “Türkiye'de gelecek var. Türkiye, her türlü spekülatif atak ile baş edecek güçtedir” şeklinde bir açıklama yaparak, küresel sermaye savaşçılarının Türkiye’ye galip gelemeyeceği mesajını verdi. Tekstil, otomotiv ve makine gibi birçok sektörde iyi durumda olan Türkiye’nin bu sektörlerde ihracata daha fazla katkı yapabileceğini, bir aşağı bir yukarı yönde seyreden ekonomiyi rayına oturtarak her türlü spekülatif atak ile baş edecek güçte olduğunu bir yabancının ‘inanarak’ ifade ediyor olması son derece önemlidir.

Küresel sermaye

İstanbul’da

Dünyanın en büyük ‘erken aşama sermaye ve yatırım piyasaları topluluğu’ olan ve milyarlarca dolar fonu yöneten Dünya Melek Yatırım Forumu’nun (World Business Angels Investment Forum-WBAF) bugünlerde İstanbul’da bir araya gelmesi de son derece önemlidir. Amerika merkezli ekonomik operasyonların yürütüldüğü Türkiye’de, iç piyasalarda dengeyi sarsmaya yönelik zam furyasının başlatıldığı sıralarda ‘iştah açan’ cüzdanlarıyla İstanbul’a gelen borsa temsilcileri, varlık fonu yöneticileri, ortak yatırım fon temsilcileri, servet yönetim şirketi paydaşları, özel bankacılık temsilcileri, teknopark yöneticileri, 100 milyon doların üzerinde değere sahip şirketlerin üst yöneticileri İstanbul'u dünyanın önemli merkezlerinden biri haline getirmeyi vaat ediyor. Günümüzde küresel fonların ‘gizli niyetleri olduğu’ aşikardır. Devlet yöneticileri ve yatırımcılarımızın ‘Melek formunda’ gelen misafirlerin gerçek niyetlerinin ‘halisane’ olmasına dikkat etmelidirler.

Salih Sedat Ersöz’den

okunası bir kitap

Rahmetli Veyis Ersöz Konya fikir ve sivil toplum çevresinin önemli simalarından biriydi. Konya Postası, Merhaba ve Hakimiyet’te çalıştığımız dönemlerde aynı sayfalarda buluştuğumuz kıymetli bir yazardı. İleri yaşına rağmen, üçüncü hamur kâğıda el yazısıyla yazdığı makalesini büyük bir ciddiyetle gazeteye getirmekten yorulmazdı, bilakis mutlu olurdu. Osmanlı devri çocuğu, Cumhuriyet devri aydını Veyis Hoca ile uzun bir söyleşi yapmış, günlerce bazen gazete de bazen kendi evinde, bazen de oğlu Salih Sedat’ın evinde bir araya gelmiştik. ‘Film olacak kadar’ önemli hatıralarını paylaşmıştı bizimle. Bundan mütevellit, yazı dizisinin tiryakileri oluşmuş, ertesi günü iple çekenler meydana gelmişti. Yazma hasletini babasından alan Salih Sedat Ersöz, örnek bir esere imza attı. “Hizmetle geçen bir ömür, Babam Veyis Ersöz ve Yaşadıklarımız” adlı 244 sayfalık eseri Çimke Yayınlarından okurlarıyla buluştu. 92 yıllık ömrünün 31 yılında talebelerine öğretmenlik yapan, koca 70 yılda ise yazmaktan bir lahza geri durmayıp yüzde 90 görme kaybına uğrayıncaya kadar yazan Veyis Hoca’nın okunası, ibret alınası hatıralarını gelecek nesillere taşması sebebiyle Salih Sedat Bey’i tebrik ediyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.