1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Türkiye Düşmanlığının İz Düşümü -2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Düşmanlığının İz Düşümü -2

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

2002’den bu yana milli savunma sanayiinde tarihin en büyük hamleleriyle batıyı şaşkınlığa uğratan üretimler yapan Türkiye’nin bununla da yetinmeyip Rusya ve Çin ile işbirliğine gitmesi Anadolu’dan Mezopotamya’ya uzanan coğrafyamız üzerinde derin emelleri olanları rahatsız etmesi anlaşılabilir. Fakat kendi ülkemizde aynı kimliğe sahip olduğumuz kimi siyasetçilerin de onların ağzıyla konuşuyor olması milli duyguların sinir merkezini tahrip ediyor. Yıllardır Deniz Gezmiş’in Amerika’ya ait 6. Filoya karşı duruşunu bayraklaştırma gayretinde olan CHP’nin bugünkü Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’ün açıklamasına bakın; “Ülkemizin F-35 projesinden çıkarılması dolayısıyla uğrayacağı ekonomik ve siyasi kayıpların etkilerini azaltmak için her türlü tedbir alınmalı ve Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı temelinde yeniden sağlıklı bir zemine oturtulması sağlanmalıdır.”

Bu kadar da değil; “Türkiye'nin Patriot füzelerinin alımı konusunda zorluk yaşadığı ve bu nedenle seçeneklerinin azaldığı ortadadır. Giderek büyüyen ve bugün ülkemizi çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya bırakan bu sorunun kriz haline gelmeden önce doğru diplomatik adımlarla çözümü mümkündü. Ne yazık ki bu fırsat kaçırılmıştır.” S-400 alımının, öngörülemeyen maliyetler yaratma potansiyeline sahip olduğu ve bu tercihin, Türkiye'nin Avro-Atlantik camiasındaki saygın konumunu zedeleyebileceği, F-35 projesinden dışlanmanın ekonomi, dış politika ve savunma sanayi alanlarında Türkiye'ye büyük bir bedel ödetebileceği tespiti de CHP Genel Başkan Yardımcısına ait.

***

Vaziyet böyleyken İngiltere’nin meşhur The Guardian Gazetesinde Simon Tisdall imzasıyla yayımlanan makale Avrupa’nın hedefi ve beklentilerini ortaya koyar nitelikteydi;

Erdoğan yalnız bir yolda mahvetmek için yürüyor. Türkiye'yi de kendiyle beraber alaşağı edecek mi?” başlıklı makalede yazar, “16 sene kaldığı iktidarı boyunca Türkiye'nin modern halifesi çok korkunç şeyler yaptı. Ve şimdi bunların hesabı çetin olacak” ifadelerini kullandı.

Hatırlayın; FETÖ’nün ‘sol maskeli’ bir dergisinde de Erdoğan için ‘Asılacak adamsın ulan’ şeklinde bir başlık kullanılmıştı. Gazete, “Erdoğan hala Washington'ın 15 Temmuz darbe girişimini desteklediğinden ve ABD’de bulunan sözüm ona lider Fetullah Gülen'i koruduğundan şüpheleniyor” ifadelerini kullanırken ABD ve FETÖ’nün olayda masum olduğu algısı oluşturmaya da özen gösterdi. Hatırlayın; ülkemizde de ’15 Temmuz’un kontrollü bir darbe olduğu’ söylemini ağzına sakız eden, ihanet girişiminin yerli işbirlikçileriyle maşa sahiplerini perdeleme gayretinde siyasetçiler vardır.

Amerika’da ise Wall Street Journal’de yayın kurulunca kaleme alınan başmakalede, Washington'un kontrolden çıkan Türkiye'ye karşı mutlaka kapsamlı yaptırım başlatması gerektiği savunuldu.

Şu satırlara dikkat edin; “Erdoğan sonsuza dek iktidarda kalmayacak. Ondan sonra gelecek kişi Batı düşmanlığını yeniden düşünmeli. Trump yapmasa bile Kongre Erdoğan'a ihanetinin cezasını kesmeli.” ABD ordusunda üç yıl Avrupa'daki kara kuvvetleri komutanlığını yapan Ben Hodges ise “Erdoğan sonrası için hazırlık yapmalıyız. Türk-ABD ilişkilerinin 1.0 versiyonu muhtemelen bu yaz ölecek. Türk-ABD ilişkilerinin 2.0 versiyonunu ve Erdoğan'dan sonraki hayatı düşünmeye başlamamız gerekiyor” dedi. S-400 alımının Türkiye'nin kurumsal kararı değil, Erdoğan'ın kişisel siyasi tercihi olduğunu da iddia eden Hodges radyoda yöneltilen “Peki Erdoğan yönetimde kalmaya devam ederse?" sorusuna da, “Bu büyük bir zorluk ve ciddi bir risk. Ama umuyorum ki iki taraf da yeni bir jeo-stratejik çerçeveden hareket eder. Biz Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamayız” cevabını verdi.

Hatırlayın; muhalefet partilerinden de “S-400 füzeleri Sarayı korumak için alınıyor’ gibi akla izana aykırı martavallar seslendirilmişti.

***

Türkiye düşmanları çevremizde ilmek ilmek örüntü hazırlıyor. Türkiye hükümeti başından beri ülkenin hangi tehlikelerle burun buruna olduğunun idrakine varıp yerli ve alternatif savunma sistemlerine yönelirken bazı siyasi çevrelerin ortaya koyduğu tavır tarihe kaydedilmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.