1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Türkiye NATO’yu Yolun Sonuna İtiyor
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye NATO’yu Yolun Sonuna İtiyor

A+A-

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ‘tarihteki en önemli ittifaklardan biri’ olarak tarif ettiği NATO yolun sona geliyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron The Ekonomist dergisine yaptığı açıklamada “NATO'nun beyin ölümü yaşanıyor” diyerek Haçlı dünyasını sarsacak gelişmeye işaret etti. Macron’un, NATO ile ilgili sert açıklamalarının en önemli gerekçesi ise Türkiye oldu. TSK'nın sınır güvenliğini sağlamak ve terör örgütlerini ortadan kaldırmak için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı'nı eleştiren Fransız devlet adamı, “Şu an yaşadığımız şey NATO'nun beyin ölümüdür. ABD, Avrupa projesine sırtını döndü. ABD ve NATO müttefikleriyle stratejik karar alma mekanizmasında bir koordinasyon yok. Bir diğer NATO müttefikimiz Türkiye, bizim ilgimizin olduğu bir alanda haber vermeden askeri harekât düzenliyor” dedi. Bu açıklamanın ertesi günü ise Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo, durum hakkında daha net bir açıklama yaparak “Kurulalı 70 yıl oldu, büyümesi ve gelişmesi gerekiyor. NATO bugünün gerçekliği ve zorluklarıyla yüzleşmek zorundadır. Eğer ülkeler NATO'ya, ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlamadan güvenlik yardımı alabileceklerine inanıyorsa, eğer taahhütlerine uymazlarsa, NATO etkisiz kalabilir ya da devri kapanabilir” tespitinde bulundu. Türk tarihinin en büyük ihanetlerinden 15 Temmuz Darbe-İşgal girişimindeki rolü henüz tam olarak ifade edilmeyen NATO’nun bundan sonraki seyri merakla bekleniyor.

Ekmek fiyatlarında

neden damping var?

Türkiye son birkaç yılda anormal seyreden zamlarla iç içe yaşamanın sıkıntılarıyla cebelleşirken Konya’da ‘Fırıncılar Odası kararıyla’ 1.10 TL’den satılan ekmek fiyatlarında şu günlerde ciddi dampingin yaşanması akılları karıştırıyor. Önce süreci kısaca hatırlayalım; Ekmeğin 1.10 TL olmasının ardından, Çumra ilçesinde bir genç bir işadamı kapasite artırımına giderek Konya geneline ucuz fiyatla ekmek servis etmeye başladı. 75 kuruştan satılan ekmek halktan rağbet görünce bakkal ve marketler de Çumra ekmeğine yöneldi. Bu sırada bakkal ve marketler üzerinde ‘Çumra ekmeğinin satılmaması yönünde’ baskılar oluştuğu iddiaları ortaya çıktı, işadamı hakkında ‘şikâyetler süreci’ başlatıldı. Hatta Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, ‘Konya’ya her gün Çumra’dan 25 binin üzerinde kalitesi düşük ekmek giriyor’ şeklinde açıklamasıyla ithamda da bulundu. Fakat denetimlerde aykırı bir duruma rastlanmadığı gibi tüketiciler de ekmeğin lezzetinden memnuniyetini ifade ediyor. Her şeye rağmen Çumra ekmeği Konya piyasasında ‘düşük fiyatla’ varlığını ve egemenliğini sürdürmeyi başarınca bazı fırınlar da fiyatlarını geri çekmeye başladı. Son günlerde bazı bakkallarda ‘Konya merkezli fırınlara ait ekmeğin’ 65 kuruşa satılıyor olması, “Madem bu fiyata satılması mümkündü, neden iki katı fiyata satılıyordu?” şeklindeki sorulara yoğunluk kazandırdı. Bu arada; birçok yerde patates 1 TL’den, soğan 75 kuruştan satılıyor. Şehrin bazı meşhur kasaplarının vitrinlere astıkları “dana eti 27 TL’ şeklindeki afişler de dikkat çekiyor.

Konya Metrosunda

start verildi

Yılladır Konya halkının en önemli beklentilerinden biri olan Metro ihalesi nihayet yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2017 Ekim’inde Konya’yı ziyareti sırasında kentin trafik sorununun büyüdüğüne işaret edip Konya Metrosunu inşa ederek bu sorunu çözecekleri müjdesini vermişti. Aradan geçen zamanda gözle görülür bir gelişme olmadığı zehabına kapılanlar olmuştu. Ancak Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı öncesi düzenlenen basın toplantısında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile 1 Kasım’da “Hafif raylı sistem hattı yapım işi ile elektromekanik sistemlerin temini, kurulumu ve işletime alınması işleri ve demiryolu araçlarının temini” sözleşmesiyle şehre bugüne kadar yapılan en büyük kamu yatırımına imza attıklarını söyleyerek metro hayalinin gerçekleşmekte olduğu müjdesini verdi. Konya milletvekilleri Ahmet Sorgun, Tahir Akyürek, Orhan Erdem, Selman Özboyacı, Hacı Ahmet Özdemir ve Halil Etyemez’in de katıldığı toplantıda İl Başkanı Hasan Angı ise AK Parti hükümetlerinin ülkede sanayiden tarıma, eğitimden sağlığa her alanda önemli hizmetlere imza attığını belirterek, Konya’ya karşı ayrı bir ilgi ve sevgisi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Metronun ilk etabı Necmettin Erbakan Üniversitesi Köyceğiz Kampüsü'nden başlayıp, Meram Tıp Fakültesi, Beyşehir Yolu, Eski Sanayi, Yeni Gar İstasyonu, Fetih, Ahmet Özcan ve Çeçenistan Caddelerinden geçerek Meram Belediyesi'nde tamamlanacak. İhalesi ve sözleşmesi yapılan 22 duraklı 21,1 kilometrelik ilk hatta bir seferin 35 dakikada tamamlanması planlanıyor. Konya halkı şimdi bir kısım çevrelerin ‘Ekonomik kriz var, ihaleyi yapsalar bile bu darboğazda metro yılan hikayesine döner’ şeklinde söylemlerine rağmen metro inşaatının yükseleceği günleri bekliyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.