1. YAZARLAR

  2. Mehmet Günnar

  3. Türkiye Referanduma Gidiyor Avrupa Titriyor
Mehmet Günnar

Mehmet Günnar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Referanduma Gidiyor Avrupa Titriyor

A+A-

Birçok kez bu konuda yazıp yazmama konusunda tereddüt etsem de camiada dolanan yazılardan dolayı ben de birkaç söz etmek için yazmaya karar verdim.

Ülke gündeminin tepesine oturan referandum ülke için iyi yada kötü bir dönüm noktası halinde. Siyasi düşünce yapımı kenara koyarak yazıyorum.

**

Bu zamana kadar Avrupa ülkeleri düşmanlıklarını perde arkasından yapsa da artık hiç çekinmeden yapıyor.‘Türkiye’deki sistem değişikliğinden Avrupa ülkelerine ne?’ sorusu herkesin aklının bir köşesinde her zaman yer aldı ve alacak.

Neden mi? Naçizane kendi düşüncelerimi dile getireyim. Bu insanlar bu zamana kadar Türkiye başbakanlarını randevu ile haftalarca bekletip, sonrasında 10 dakikalarını ayırmış insanlar. Neden istesinler valileri ile yönetmek istedikleri Türkiye kendi ayakları üstünde durabilen bir ülke olsun?

**

İstanbul’da yapılacak yeni hava limanı ile Almanya’nın önünü keseceksin. Seçim koalisyonlarıyla dövizde ve borsada güvensizlik safsatasıyla Türkiye’yi bir günde milyarlarca dolar borçlandıramayacaksın. Cumhurbaşkanı’nın Başbakan’a Anayasa kitapçığını fırlatıp milyarlarca lirayı Türkiye’den kaçıramayacaksın.

Kim olsa istemez.

**

Türkiye referanduma gidiyor. Ağlayış sesleri Avrupa’dan geliyor. Zamanında Recep Tayyip Erdoğan’a bir programda ‘Başbakan olursanız diğer ülke siyasetçileriyle hangi dilde konuşacaksınız’ sorusu aklıma geldi bir anda. Cevap çok manidardı. “Türkçe konuşacağım.” Türkçe konuşmayı bırak, adamlar referandumda evet çıkacak diye öyle bir korktu ki Avrupa Türkçe konuştu. Avrupa gazetelerinin şu anda Türkiye gazetelerinden bir farkı kalmadı.

Bunlar öyle korkuyorlar ki Türkiye kafasını kaldırmasın. Onlar için biz hasta adamdık. Ölmek üzereydik. Nasıl olurdu bu.

**

Bu toprakların halkı Anka Kuşu gibi küllerinden yine doğardı ve bunu çok iyi biliyorlardı. Hani Türkiye’yi tehdit etmişlerdi ya “Paramızı çekersek Türkiye taş devrine döner” diye. Anladılar ki artık pul kadar değerleri yok.

Bunun endişesindeler.

**

Ben kimseye ‘evet’ yada ‘hayır’ kullanın diye fikir dayatacak değilim.

Ama bu zamana kadar her düştüğümüzde etimizden et koparan Avrupa ve dış güçler akbabalar gibi yine başımızda bekliyor. Eğer bu sefer düşersek hasta adamı yatağında ölsün diye bırakmayacaklar. Emin olun ki 40 parçaya bölüp birleşmesinler diye 40 dağa gömecekler.

Uyanık olma vakti.

**

Siz değerli okuyucularım sizlerden tek isteğim ‘evet’ yada ‘hayır’ oyunu kullanırken tuttuğunuz partiyi değil, ülkemizi düşünelim. Sonra bir gecede tarihte olduğu gibi onlarca bankamız batmasın.

Önceki ve Sonraki Yazılar