1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. Türkiye’nin Gündemi
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’nin Gündemi

A+A-

Ülkemizin gündemini bazı konular meşgul ediyor. Çoğu insan bir şekilde bu konulara ilgi duyuyor. Bazı araştırma şirketleri kamuoyu araştırmaları yapıyor. Böylece vatandaşlarımıza bilgi sunuyorlar. Bu şirketlerden birisi olan MAK Danışmanlık şirketi bir araştırma yapmış, okudum. Şirketin sahibi Mehmet Ali beyle konuştum. Bu araştırmadaki bazı hususları paylaşmak istiyorum: Araştırma Kasım 2020 tarihini taşıyor. Araştırmaya katılanların cinsiyeti yüzde 45,5 kadın, yüzde 54,5 erkeklerden oluşuyor. Katılan insanların yaşları ise 65 yaş üstü yüzde 5, 45-65 yaş yüzde 20, 35-45 yaş yüzde 23, 18-25 yaş yüzde 29 şeklinde meydana gelmiş. Araştırma modeli olarak, Türkiye seçmen sayısı 57 milyon onda, biri 5700 kişi temel alınmış ve Türkiye’nin 67 ilini kapsayan çoklu tarama modeli yapılmış.

Bu araştırmaya göre aşağıda belirtilen sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde 24 Haziran 2018 de genel seçimlerde seçmenin yüzde 37 AK PARTİ, yüzde 19 CHP, yüzde 9 HDP, yüzde 8 MHP, yüzde 7 İYİ PARTİ’ye oy verdiği tespit edilmiştir 

Seçmen yöneltilen sorulara yeni bir genel seçim olsa yüzde 34 AK PARTİ, yüzde 21 CHP yüzde 10 İYİ PARTİ, yüzde 8,1 HDP, yüzde 8 MHP, yüzde 2 GELECEK PARTİ, yüzde 2 DEVA PARTİ, yüzde 1,3 SAADET PARTİ’ye oy vereceğini ifade etmiştir.

Kararsızların matematiksel dağılımı sonucunda aşağıdaki neticeler ortaya çıkmıştır. Oy verme eğilimleri AK PARTİ yüzde 38,7, CHP yüzde 24, İYİ PARTİ yüzde 11,6, HDP yüzde 9,2, MHP yüzde 9,1, GELECEK PARTİ yüzde 2,3, DEVA PARTİ yüzde 2,3, SAADET PARTİ yüzde 1,4, DİĞER yüzde 1,4 olarak görünüyor.

***

Bir başka konu olarak, Türkiye’nin Azerbaycan’a asker göndermesini destekliyor musunuz? Sorusuna kararsız yüzde 5, hayır doğru bulmuyorum yüzde 12, evet destekliyorum yüzde 83 cevap verilmiştir. Türkiye Kıbrıs meselesi ile ilgili olarak son zamanlarda yıllardır kapalı tutulan Maraş’ı açma çabası için verilen cevaplar yüzde 78 destekliyorum, yüzde 12 hayır, yüzde 10 kararsız şeklinde ortaya çıkmıştır. Bir başka soru şu an Türkiye’nin yönetim şeklini yakından ilgilendirmektedir. Sorulara verilen cevaplar halk tarafından tercih olarak, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemli ile güçlendirilmiş parlamenter sistem arasında referandum olsa hangisini tercih edersiniz sorusuna yüzde 50 kararsız, yüzde 46 güçlendirilmiş parlamenter sistem, yüzde 35 cumhurbaşkanlığı sistemini tercih ederim denilmiştir. Bütün Dünyayı ilgilendiren bir salgın hastalık olan Covid-19 için aşı yaptırma konusunda tercihiniz ne olur sorusuna verilen cevaplar şu şekilde olmuştur. Aşı gelince yaptırırım yüzde 33, bir süre temkinli olur gözlemler ona göre olurum yüzde 41 aşı olmak istemem yüzde 16, kararsız yüzde 10 seklinde cevap verilmiştir. Türkiye hükümeti ile ilgili olarak, Hazine Maliye Bakanı değişmesi ülkemiz ekonomisine etkisi ne olur, sorusuna ekonomik sorunlar aşılır yüzde 37, ekonomik sorunlar çoğalır yüzde 33, mevcut durum devam eder yüzde 21, karar yüzde 9 denilmiştir. Size göre ülkemizin en önemli sorunu nedir sorusuna; ekonomik sorunlar, hayat pahalılığı işsizlik yüzde 51, pandemiye bağlı adalet sorunlar yüzde 17, sosyal sorunlar yüzde 14, ülkemizin bağlı olduğu sınır ötesi sorunlar yüzde 8 şeklinde cevaplar verilmiştir.

***

ABD seçimleri, ABD - TÜRKİYE ilişkilerini nasıl etkiler, yüzde 45 hiçbir şey değişmez, yüzde 23 ülkemiz aleyhine gelişir, yüzde 19 ülkemiz lehine gelişir diye cevaplandırılmıştır.

Türkiye siyasetinde konuşulan adalet sisteminde düzenleme yapılması için ne dersiniz? Sorusuna hayır yüzde 10, evet yüzde 71 şeklinde tercih belirtilmiştir. Ben yapılan bu araştırmaları önemsiyorum. Bu çalışmalar vesilesi ile toplumun nabzını tutmak ve ona göre politikalar belirlemek faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Buna göre yarın bir seçim olsa AK PARTİ ve MHP yüzde 47,8 oy alacak gibi görünmektedirler. CHP İYİ PARTİ ve HDP toplam olarak 44,8 oy alma ihtimali vardır. Bizim düşüncemiz, Türkiye’de muhalefetin çok iddialı bir söylemi yoktur. Çözüm üretmekten uzaktır. Sadece eleştirmek muhalefet yapmak yeterli değildir. Türkiye’nin Azerbaycan’a asker göndermesi, Azerbaycan’ın Ermenistan karşısında zaferi iyi değerlendirmelidir. Bu hem mazlum insanların yıllar süren işgal ve zulümden kurtulması hem de milli duruş ve duygular için çok önemlidir. Artık bütün dünyaya karşı zulme başkaldırı mesajı verilmiş eylem ortaya konulmuştur.

Kıbrıs’ta milli bir duruş sergilenmiş, yeni Kıbrıs Cumhurbaşkanı vesilesiyle Türkiye ile daha samimi ilişkiler kurulacaktır. Maraş’ın açılması, hem ekonomik kazanımlar turizm ve hem de siyaseten anlamlıdır.

***

Türkiye’nin Doğu Akdeniz de ve Karadeniz’de petrol ve doğalgaz araması, Kıbrıs Rumları, Yunanistan, Mısır, Fransa, Almanya, İngiltere, Amerika, Rusya, Libya ilişkileri, PKK PYD, Suriye, Irak, İran, Arabistan, BAE, Katar ilişkileri hem Türkiye’nin şahsiyetli dış politikası hem de dışarıda Türk Ordusunun ve içerde Türk polisinin başarıları ile doğru orantılıdır.

Bize göre Cumhurbaşkanlığı sistemi faydalı olmuş güçlü bir irade meydana gelmiştir. Ancak bunun insanlara daha iyi anlatılabilmesi gerekir. Türkiye devleti ekonomide ve hukukta reformları bir an önce hayata geçirmelidir. Pandemi döneminde bu ülke güzel bir imtihan geçirmiştir. Sağlık alanında dünyanın birçok ülkesinden daha iyi bir durumdayız. Fakat ekonomik sorunlar çözülmeli, bu iş tencereye yansımalıdır. Vatandaş ekonomik göstergelerden ziyade cebine bakmaktadır. Geçim sıkıntısı çeken kitlelere bir şey anlatamazsınız. Ayrıca gereken reformlar yapılmalı, demokrasi insan hakları anlamında düzenlemeler neticelendirilmelidir.

ABD seçimlerinin, Türkiye ile ilişkilerde çok fazla farklılık yapmayacağına inanıyorum. Netice itibariyle gerek Türkiye’de gerek ABD de yerleşmiş teamüller gelenekler ve devletlerin uluslararası politikada bir yönetim tarzı vardır. Bu ülkelerin menfaatleri doğrultusunda hareket edilecek, çalışmalar yapılacaktır.

***

Türkiye bin yıllık devlet geleneği olan bir ülkedir bir kabile devleti değildir. Bizde muhalefet normal demokratik teamülleri aşarak ülke menfaatleri aleyhinde davranışlar sergileyebiliyor. Son olarak Katar’a borsada yapılan satışlar, bazı şirketlerin satılması veya hisse verilmesi bir CHP Milletvekili tarafından Türk Ordusunun satılması şeklinde ortaya konabilmiştir. Bu vekilin kimin adına konuştuğu belli değil, bu cüreti nereden alıyor? Hâlbuki Avrupa’da Amerika’da bir şirket hissesinin yabancı sermayeye verilmesi bir ticari iş ve sermaye hareketleri diye değerlendirilip bunun lafı bile edilmez.

Son olarak Tüm dünyada gerek Covid-19 dolayısıyla pandemi süreci yaşanmakta gerek askeri siyasi sorunlar nedeniyle ekonomide sıkıntılar olmaktadır. İster istemez bundan Türkiye de etkilenecektir.

Ayrıca belediyeler önemlidir. Yerel yönetim olarak değerlendirilseler bile yaptıkları netice olarak temsil ettikleri partinin başarı hanesine yazılacaktır. AK PARTİ belediyeler iyi işler yapıyor CHP zaten birçok yerde dökülüyor.

Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde bu süreci iyi yönetmeyi başarmalıdır. Ülkemizde inşallah bu süreç sonunda yapılan işler güzel anlatılır, Türkiye de istikrar bozulmaz ve bu işin sonunda aydınlığa çıkarız diye ümit ediyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.