1. YAZARLAR

  2. Furkan Er

  3. Türklerin Bağımsızlık Sevdası-2
Furkan Er

Furkan Er

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türklerin Bağımsızlık Sevdası-2

A+A-

Yıllar 630’u gösterdiğinde Türkler dağların ardında batan bir güneş gibi Çin duvarlarının ardına tutsak düştüler. Yüreklerindeki bağımsızlık ateşinin yanması çok uzun sürmedi. Vey ırmağında biterek destanlaşan bu ihtilal Kür Şad ve kırk çerisi ile yapıldı. Daha fazla esarete razı olmayan Kür Şad yanına aldığı en güvenilir kırk çerisi ile her gece dışarıya gezmeye çıkan Çin hükümdarını öldürmek ve bütün Türkleri hür kılmak diledi ise de Tanrı katından gelen yağmurun mağlubu oldu. Bu son Atsız’ın kaleminde şu sözle ölümsüzleşti: Kür Şad ölmüş fakat attan düşmemişti. Ölmüş fakat yenilmemişti. Ama bu ihtilal belki de sinmeye başlayan bir gücü açığa çıkardı: özgürlük! Kür Şad’ın diktiği tuğun dibinde elli yılda tam iki yüz elli isyan çıktı. Bu isyanların en sonuncusunda Kutluk Kağan yanına aldığı on yedi kişi ile kutlu Türk kağanlığını ikinci kez kurdu. Bunlar sadece birer örnektir. Bunlar gibi nicesi yaşanmıştır. Ama hiçbir dönemde Türk esir olmamıştır.

 

Her dönemde bir devletimiz bağımsız kalmıştır ta ki, Birinci Dünya Savaşı sonrasına kadar. Bu dönemde Rus ve Çin esareti altında bulunan Türklerin gözü bağımsız olan Osmanlı’nın üzerinde idi. Ama zor savaşlar silsilesi içinde olan Osmanlı da tükenmiş ve işgale uğramıştır. Bu tarihte bir ilktir. İlk defa Türkler tamamı ile esir olma tehlikesi içindedir. Mustafa Kemal’in 1919’da Anadolu’da başlattığı milli mücadele hareketi direniş kazandırmıştır. Ama bundan önceki bir tarihte yani 1917 yılında Türkistan’da Türklerin en büyük direnişi çoktan başlamıştır. Rusların basmacı diye adlandırdığı, kendilerine Korbaşı diyen kahraman kişiler bağımsızlık için kızıl Rusya’ya karşı cenge giriştiler. Kür Şad’ınTanrıdağı’ndaki ruhunu şad etmek için nice korbaşılar toprağa düştü. Ama mücadeleleri hiç bitmedi. Osmanlı harbiye nazırı, Turan orduları başkomutanı İsmail Enver Paşa’nın Türkistan’a geçmesi ile mücadele hız kazandı. Ardı ardına devam eden gerilla savaşları Rusları yıldırdı. Anlaşma yoluna gitmek istedilerse de Türkistan’daki son Türk’te hür olmadan bu hareket bitmeyecek denildi ve savaş devam etti.

***

1922 yılında Çeğen tepesinde yalın kılıç Ruslara saldırıp şehid olan Enver Paşa’dan sonra hareket 12 yıl daha sürdü ise de Türkler esir olmaktan kurtulamadı. Ama hala ayakta bir Türk devleti vardı. Gazi Paşa’nın büyük gayreti neticesinde bağımsız bir Türk devleti inşa edilmişti. Sovyetlerin yıkılmasından sonra Nursultan Nazarbayev, Ebulfez Elçibey gibi bilge liderlerin önderliğinde bağımsız devletlerimizin sayısı yediye ulaştı. Bunlar sadece bir başlangıçtır. Nasıl ki Kür Şad’ın ihtilali bir başlangıç olmuşsa, bağımsız olan yedi devletin devamı da gelecektir. Çünkü Türkler tarihi süreçte hiçbir zaman esarete rıza göstermemiştir. Mete Han’ın, Mukan Kağan’ın devletlerine bir yenisi kesinlikle eklenecek, TURAN BİR GÜN MUTLAKA KURULACAKTIR.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.