1. HABERLER

  2. Tuşba Ziraat Odasından Üreticilere Ziyaret
Tuşba Ziraat Odasından Üreticilere Ziyaret

Tuşba Ziraat Odasından Üreticilere Ziyaret

Van'ın Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgökçe, Gevaş ve Edremit ilçesindeki sebze üreticilerini ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

A+A-

Van'ın Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgökçe, Gevaş ve Edremit ilçesindeki sebze üreticilerini ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Beraberindeki Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpaslan Kıran ve Ziraat Odası Genel Sekreteri Tayfur Kartal ile sebze üreticilerini tarlada ziyaret eden Hasan Özgökçe, çiftçilerin sıkıntılarını yerinde dinledi. Sulamayla alakalı çok ciddi sıkıntılar gördüklerini ifade eden Hasan Özgökçe, "Üretimin sürekliliğini sağlamak için üreticinin para kazanması gerekir. Çiftçi para kazandığı zaman hem köyde kalır hem de üretim yapar. Bizlerde çiftçilerimizin önünü açmamız ve gerekli kolaylıkları sağlamamız için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

"Sebze üreticilerinin sulama ve enerji ile ilgili ciddi sıkıntıları mevcuttur"

Sezon bitmeye yakın olduğunu ve aynı sıkıntıların gelecek yıllarda da devam etmemesi için önlemlerin şimdiden alınması gerektiğini dile getiren Hasan Özgökçe, "Özellikle ilimizde son yıllarda sebze yetiştiriciliği artarak yapılmaya devam etmektedir. Sebze üretiminin yaygınlaştırılması için gerekli alt ve üst yapı çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Büyük bir istihdam kaynağı da oluşturan sebze üreticilerinin sulama ve enerji ile ilgili ciddi sıkıntıları mevcuttur" ifadelerini kullandı.

"Kanallarda su akmamaktadır"

Tarla sulama suyunun sondaj kuyularından sağlandığını da ifade eden Hasan Özgökçe, "Bire bir üreticilerle yaptığımız görüşmelerde her birinin günlük ortalama 50 ile 100 kişi arasında işçi çalıştırdıklarını, insanlara iş imkanları sağladıklarını söylemektedirler. Sulamayı ise sondaj kuyularında sağlamaktadırlar. Bölgede sulama kanalları olmasına karşılık kanallarda su akmamaktadır. DSİ Bölge Müdürlüğünün ve sulama birliklerinin sulama ile ilgili düzenlemeleri ve su takibini yaparak suyun dağıtımını sağlamalıdır" diye konuştu.

Sulama birliklerinin Van'da gerekli çalışmaları imkansızlıklar nedeniyle yapamadıklarını söyleyen Özgökçe, "Kanal temizleme için gerekli olan araç-gereç ve makine ekipmanları olmadığından sulama işlerinin sulama birliklerinden alınarak DSİ Van Bölge Müdürlüğüne verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız ve görüşmelerimiz devam etmektedir" şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın tarım sektörüyle alakalı açıklamış olduğu paketi olumlu bulduklarını da sözlerine ekleyen Hasan Özgökçe, "Paketin uygulanması durumunda ülke ve ilimiz tarımının gelişeceğini umut ediyoruz" dedi.

Tuşba Ziraat Odasından Üreticilere Ziyaret

Tuşba Ziraat Odasından Üreticilere Ziyaret

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.