1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. TV’ler Eliyle Yozlaştırılıyoruz
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TV’ler Eliyle Yozlaştırılıyoruz

A+A-

 

TV programlarındaki kişileri özellikle mi seçiyorlar. Yazmayım dedim çünkü televizyon izleyicisi değilim ama bir arkadaşım, bir yemek programının videolarını sosyal medya ağlarının birinin üzerinden video mesaj olarak atmış. "İzle yorumlarını bekliyorum" diye yazılı bir notla.

Aman Allah’ım bu ne? Şaşırmaktan öte iyice "delirdim", daha önce de bu programda başka birini çıkarmışlardı. İlgi çekmiş olacak ki, oradan başka bir programa geçmişti, yaptkları dayanılmaz seviyeye gelince diskalifiye edilerek kovulmuştu. Hatırladınız hepiniz papağanına eziyet ederek öldüren ve şu an tedavi altında olan kişiden ve katıldığı programlardan bahis ediyorum.

Şimdi de yine aynı garipliklerle ve ilginçlikte bir sürü kişi yemek programlarında, oradan nerelere giderler kestiremiyorum. Bizi bunlara mahkum eden yapımcıları ve TV sahiplerini kınıyorum ve isyan ediyorum RTÜK’e.

Bu nedir Allah aşkına. Başka program mı yok, başka katılımcı mı yok.

Özellikle mi seçiyorsunuz, milletin başına bela ettiğiniz bu kişilerin vebali size gelmez mi sanıyorsunuz? Milletin zekasıyla, aklıyla, dalga mı geçiyorsunuz? Nerede o eski kibar insanlar.

Halkımıza yararlı diziler, programlar, yapmak işinize gelmiyor mu?

Gerçekten özledik, Adile Naşit’leri, Kartal Tibet’leri, Ayhan Işık’ları, Ediz Hun'ları, Mahmut Öğretmen'leri (Münir Özkul), Türkan Şoray'ları...

Eski insanlar bir başkaydı, kendilerine göre kuralları vardı.

Açık sahnelerde oynamazlardı, küfür sahneleri yoktu, kavga, dövüş, kadına şiddet, hayvana şiddet, yoktu senaryolarında. Hep kardeşlik, hep arkadaşlık dostluk, hep kahramanlık, hep paylaşım vardı. Hem acıyı, hem sevinci paylaşan insanların sevgi dolu sıcacık samimiyetlerini izleyerek büyüdük ne mutlu bize... Maalesef çocuklarımız için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çocuklarımız bu garip rolleri izleyerek büyüyorlar. Saldırganlık, kolay para ve popülerlik hırsı, saygısızlık, intihar vakaları gençler arasında oldukça yaygın.

Sebebi ise maalesef bu programlar, diziler, haberler...

Kötü bir durumun haberini de yapmak insanları o işe yönlendirebiliyor.

Şiddete meyilli olarak küçük yaşlardan itibaren yetiştirilen gençlerden millet olarak, devlet olarak ne bekleyebiliriz ki. Kadına şiddet, hayvana şiddet, çocuğun çocuğa şiddeti vakaları her geçen gün artarak devam etmekte.

Hal böyle iken, gerekenlerin yapılması için, biraz geçmiş kalmış olunsa da, bundan sonrası için düşünmek tedbirleri almak gerekir düşüncesindeyim. Görülen o ki, RTÜK bu olayları takip etmekte ve gereken tedbirleri almakta yeterli gelmemektedir. Nedeni ise basın yayın organlarının gelişen teknolojiyle yayın alanlarının çoğalması ve teknolojik imkanların RTÜK’ün yetişemeyeceği konuma gelmesidir. Yani RTÜK teknolojinin gerisinde kalmaktadır. Sosyal medya yayın organlarının bir kısmını emniyet kendi işi ile ilgili takip etse de bir çoğunun takibi yapılamamaktadır. Benim görüşüm RTÜK ya yeniden inşa edilmeli yada lav edilerek yeni bir kurum oluşturulmalıdır.

Ya değilse biz halk olarak bu programlara ve yayıncılara mahkumuz. Gerekenin bir an önce yapılmasını arz ediyorum bu yazımı okuyan tüm yetkililerden.

Saygılarımla...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.