Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ucub

A+A-

Günlük konuşmalarda duyduğumuz ucube ile alakası yok bu sözcüğün ama ucub tuzağına kapılan insanların zamanla ucubeye dönüşeceğini düşünebiliriz.

*

Ucub, kişinin kendi ameline bakmaksızın sadece ettiği ibadet ile kendini beğenmesi, kendi kusurlarına karşı körleşmesi ve ettiği ibadetler yüzünden kendini başkalarından üstün görmesi demek oluyor. Bir başka deyişle ucub, kişinin ameli yerine ibadetine güvenerek, ibadet amel arasındaki bağı anlamadan kendini bir şey sanmasıdır yani kendini beğenmesi, yaptığı ibadetin kendini mutlaka kurtaracağı zannına kapılmasıdır

*

Bu konuda akıl aşındıran İslam âlimlerine göre, ucub tuzağına düşmenin sonu kişinin kendini günahsız görmeye başlamasına sebep oluyor ve aynı âlimler, kişinin kendini günahsız görme günahına düşmektense, kişinin işlediği günahları fark edip tevbe etmesinin daha evla olduğunu söylüyor. Bu hali ile ucub kişinin tevbe kapısını da kapatıyor. Bu uyarı ucbun ne kadar kötü bir durum olduğunu anlamaya yeter umarım.

*

Ucub halinin kendi başına çok da kötü bir durum olmadığını söyleyenler de var zira ucbun kişiye zarar vermesi çevresindeki kişilere nasıl davrandığı ile ilgili. Şöyle, eğer kişi bir toplum içinde değilse, tek başına yaşıyorsa sorun olmuyor ucub çünkü kişinin kendi kendini üstün görmesi olarak iç dünyasında kalıyor ancak kişi bir toplum içinde yaşıyor ve çevresindeki insanlara karşı kendisini üstün görmeye başlıyor veya üstün göstermeye çalışıyorsa sorun kibirlenme olarak ortaya çıkıyor.

*

İşte ucub durduğu yerde bir sorun olmazken dışarı çıkıp diğer insanlar ile iletşimine geçince kendisini taşıyan kişiyi kibir uçurumuna itiyor. Yani özetlersek, kıldığı namaz, tuttuğu oruç, verdiği zekât yüzünden kendini beğenmek ucub olurken, kişinin, kendini başkalarından üstün görmesi kibir oluyor. Ucub hali, kişiyi ibadetlerinin ahlakına güzel katkılar yapması ve bunu da topluma yansıtması gerektiği esasını düşünmekten alıkoyuyor. Kişiyi kibirlendiren sadece ibadetlerine güvenerek ucuba düşmesi değildir elbette; gücü, zenginliği, ünü, güzelliği vs de kişiyi kibirli yapabilir ancak biz İslam imajına zarar veren bir duruma dikkat çekmek ve Müslüman kardeşlerimize bir uyarı yapabilmek niyeti ile ibadet – ucub örneğinden gidiyoruz.

*

Kibir kişiyi kâfir olmaya götürecek bir günahtır. Ya kibrin tohumu olan ucub nedir?  Kendisini kibir kadar belli etmeyen ucub, kibire sebep olan ve kibirden daha büyük bir manevi hastalıktır... Birçok kişi farkında olmadan ucub çukurunda debeleniyor ve bunu belli etmemek için de gururlu kişi rolü oynamaya çalışıyor çünkü kibirli kelimesini beğenmiyor, oysa gurur ve kibir aynı şeydir onu da bilmiyor.

*

Gururlu görünmeye çalışmak yerine onurlu olmaya çalışanlar artsa keşke ve küçük sözcüklerin taşıdığı büyük anlamlar anlaşılsa.  Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.