1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Üçüncü Ortak Kim?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Üçüncü Ortak Kim?

A+A-
Seçim geçti gitti tartışmalar devam ediyor. Uzay çağındayız ama birileri gerek istikrarsızlıkla gerekse karışıklık çıkarmakla halkı korkutarak yönetme basitliğini devam ettiriyorlar. Bunlar tabanına siz düşünmeyin, biz sizin yerinize düşünürüz diyen tiplerdir. Bu böyledir diyor birisi ve bu böyleymiş diyor binlercesi arada birisi, bu gerçekten böylemiymiş diye soracak olsa, düşünen soran kişiyi harcamak için seferber oluyor birileri.
*
Örneğin, koalisyon neymiş biliyor musunuz? Koalisyon bir sınıfa üç farklı öğretmenin gelip hepsinin ayrı ayrı ders anlatıp, öğrenciye sınavda tüm anlattıklarımızdan sorumlusunuz demesiymiş… Okul çağındayken tembel ve zayıf öğrenci olan seçmen kardeşlerimizin koalisyona karşı nasıl bir korku geliştirdiğini hayal eder misiniz lütfen. Böyle örnekleri üreten arkadaşların ilkokul seviyesinde kaldıkları nasıl da belli zira tüm dersleri tek bir öğretmenin anlatması ancak ilkokulda olur, orta ve lisede, üniversitede her ders için uzmanlaşmış farklı öğretmenler gelir. Bir kalp ameliyatını pratisyen hekim yapabilir mi? Ya da kalp cerrahı ameliyata tek başına mı girer? Devleti yönetmek için kurulacak hükümet niçin bir ekip olarak kurulmasın?
*
Farklı fikirlerden ve farklı ideolojilerden korkarsanız, tabanınızdan oy devşirirken karşı fikirleri öcü gibi düşman gibi gösterirseniz devleti yönetmek için farklı fikirler ile ekip kurmanız zorlaşır elbette. Farklı fikirde olmak karşı fikirde olmak olmamalı, karşı fikirde olmak da düşman olarak algılanmamalı. Geleceğini bu vatanda arayan herkes bu vatan için hizmet edecek projeler ile ortaya çıkmalı. Bun yapmayanların da aramızdan çıkarılması için reflekslerimiz olmalı.
*
Projeleri ve refleksleri geliştirenler düşünce dünyamıza kendi doğrusunu dayatmaya kalkarsa bulunduğu konumun hakkını vermiyor demektir, vatanın geleceğine değil kendi benliğine hizmet ediyor demektir. Bunlara oy veren seçmen de cezasını çekecek demektir ama ya gerçeklerin farkında olan seçmen neyin cezasını çekecektir? İşte bu yüzden an itibarı ile ne desek boştur ama yaşadıklarımızdan ders alabilmek hoştur. Demokrasilerde bir cahil seçmen tüm bir topluma zarar verebilir gerçeğini dikkate alarak cehalet ile mücadele edecek bir ekip öncelikle kurulmalıdır, kurulmalıdır ki; siz düşünmeyin, biz sizin yerinize düşünürüz diyenlerin etkisi kalksın toplum üzerinden.
*
Biz aldığımız eğitim gereği, iki kişinin ortak olduğu işte üçüncü ortak Allah’tır inancı içinde çalışmak ve davranmak gerekiyor. Bir şirket düşünün ortağın birisi cebini dolduruyor, diğeri akrabalarını işe alıyor birisi de şirketi geliştirmek için çalışıyor. Bir başka şirket düşünün, ortakların üçü de şirketin geleceği için çalışıyor, akrabaya torpil yapmak yerine, işi ehline veriyor, kendi cebini değil şirketin geleceğini önemsiyor… Hangi şirket gelişir, büyür sizce? Peki kazanan kim olur?
*
Siyaset bu, olmaz olmaz bu işlerde. Takip ediniz bakalım, bir ihtimal de milleti koalisyondan korkutup, milletvekili transferlerini mübah göstermek olabilir mi? Takip edelim, seçilen milletvekilleri kime hizmet edecek? Lidere mi, vatana-millete mi? Sayın milletvekilleri, Çanakkale şehitliğine gidiniz yemin töreninden önce.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.