1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ülkeler Altın İçin Savaşıyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ülkeler Altın İçin Savaşıyor

A+A-

Dünya genelinde art arda gelen ekonomik krizler sonrası “Finansman Sağlamlılık” ve “Egemenlik” anlamına gelen altına yatırım çoğalmaya başladı.
Altın ülkelerin içinde bulunduğu zor ve olumsuz koşullarda güvenilip, kullanılacak tek madde olduğu gibi, aynı zamanda para ve güç demek.
Son yıllarda altın rezervini artıran ülkelerin içerisine Türkiye ile Çin ve Rusya da dahil oldu.
Halen ABD altın rezervinde önde olan bir ülkedir.
2008 yılında yaşanan halen bazı ülkelerde devam eden ekonomik kriz sonrası birçok ülkenin Merkez Bankası altın rezervlerinin artırmaya yöneldi.
Ülkemizin de içinde bulunduğu Çin, Rusya ve Hindistan gelişmişliğine paralel olarak ciddi anlamda bu işe kaynak ayırdı.
Dünya Altın Konseyi’nin Ocak 2013 verilene göre Türkiye, 314 ton altınla çıkış yapan ülkeler liginde öne çıkan ülkelerden birisi.
Elinde tuttuğu bu altınla ülkemiz, altın rezervlerindeki payını yüzde 15’lere yaklaştırdı.
Bu güzel ve sevindirici bir gelişme.
Bir ülke ne kadar çok altına sahip olursa, “ekonomik olarak bir sorun yaşadığında egemenliğine o kadar hâkim olur” sözünden de anlaşıldığı gibi, altına yapılan yatırımın gerekçesi net bir dille ortaya çıkıyor.
Şehrimizdeki altın sektörü temsilcileri son yıllarda vatandaşlar tarafından altına yapılan yatırımın çoğaldığına dikkat çekiyor.
Kısa zamanda altın çok büyük bir ekonomik kazanç getirmeyebilir.
Onun içinde uzun süreli bir yatırım aracı olan altın, zor günler için önemli.
Ancak altın yatırımında dikkatli olunmasında büyük fayda var.
Şehrimizde altın sektörü hareketli geçen bir sektör olduğu kadar, cazibesi her geçen gün artmakta. Ülkemizde olduğu gibi şehrimizdeki altın sektörünün sorunlarının başında bankaların ve diğer sektörlerinde bu işi girmesi geliyor. Bu durum altın sektörünü ticari anlamda olumsuz etkilerken, pazar daralmasının yanında işlerin yavaşlamasını da beraberinde getiriyor. Bundan dolayı da sektör zor durumla karşı karşıya kalıyor. Tabi ki, yapılması gereken de gerekli olan tedbirin alınması.
Hükümetten bu soruna bir çözüm bulunması yönündeki beklenti çoğunlukta olup, işin ehline verilmesi. Bankaların ve diğer sektörlerin altın piyasasında oyuncu olmasının önüne geçilmesi altın sektörünü rahatlatacak. Bir an önce bu konuda adım atılması gerekiyor.
Sonuç olarak her zaman bir güç ve para demek olan altın, yatırım araçları içerisinde önemli bir yeri var. Altına yapılan yatırım gelecekte karşımıza çıkabilecek kötü günler için şimdiden bir tedbir alma amacındadır. Kısa zamanda kar beklenilmemeli.
Ona göre düşünüp yatırım yapmak gerekir. Ne dersiniz? Öyle değil mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.