1. YAZARLAR

  2. Tuğçe Yerli

  3. Ülkemizde Başarı Var mı?
Tuğçe Yerli

Tuğçe Yerli

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ülkemizde Başarı Var mı?

A+A-

Bilindiği gibi ülkemizde bir futbol sevdası almış başını gidiyor. Dünya çapında ülkemizi futbolda düşündüğümüz zaman başarımız var mı? Başarıyı geçiyorum ilerlemek varken geriliyoruz. Şöyle bir başımızı yukarı kaldırdığımız zaman etrafımızda tüm çocukların futbol oynadığını görürüz hatta futbol bilmeyen birinin ayağına top versek, belirlenen hedefe doğru topu atması %50’dir. Ülkemizde genç nüfus oranının yüksek olduğu halde neden Avrupa’da, futbolda adından söz ettiren bir Millet değiliz. Futbolu geçiyorum önümüze konulan istatistiklere baktığımız zaman bireysel yapılan sporlardan tutun, takım sporlarına kadar ciddi bir başarının olduğunu görememekteyiz. İşte tam burada alt yapı dediğimiz organizasyonlar devreye giriyor. Yazımıza futbolla başlamışken futbol içinden örneklerle devam edelim.

Ülkemizde futbolda alt yapı dediğimiz zaman genelde isminden söz ettiren takımların iş gördüğü düşüncesi ortaya çıkıyor. Peki, Anadolu takımları futbola gönül vermiş gençleri neden organizasyonlu bir şekilde, idarecisinden başlayıp da antrenörüne kadar kimse görevini hakkıyla yapmayı düşünmüyor. Amatör kulüplerde tüm görevlileri geçiyorum antrenörlük mesleğini yapan kişiler göreviniz sadece antrenman yaptırmak değil! Siz sporcunun anne-babasından çok yakınında olan kişisiniz, onun gelişimini takip etmek sizin göreviniz. Hiç bir şey sahaya çıkıp ta ben antrenmanı mı yaptırırım gerisine karışmam düşüncesini dile getiremez. Ki onu geçiyorum antrenmanda, çalıştırdığınız spor dalına dair, bilginiz varsa onu sporcuya aktarmak sizin göreviniz. Bazı kendini antrenör sanan kişiler,  çocukların ayağına ver topu oynasın sende al eline çekirdeği kenarda çitle, olacak iş mi ya. Bu işler yalnızca antrenmana gel yaptır ile ilerlemiyor, sadece antrenman yaptırma düşüncesi olanlar bence yazık etmesinler bir kez daha ben doğru mesleğimi yapıyorum diye düşünmelerini öneririm.

Başarıyı nasıl elde ederiz?

Başarı sadece antrenmanı düzenli, kaliteli yaptırmak ile gelmiyor. Sen ilk önce yetenek seçimi dediğimiz organizasyonu titiz ve sistemli bir çalışma ile yapacaksın. Avrupa ülkelerinde yetenek seçimi laboratuvarlarda, özel cihazlarla, özel antrenmanlarla kâğıtlara dökülen sayılarla yetenekli çocuğun kim olduğunu ortaya koyuyor. ABD de ise yetenek seçimi diye bir kavram yok çünkü orada halk genelde spor yapıyor, yetenekli olanlar ise zaten kendini gösteriyor.                                                                                  Peki, ülkemiz açısından düşündüğümüz zaman,  yetenek seçimi dediğimiz organizasyonu yapabiliyor muyuz? Yetenek kişinin doğuştan getirdiği güç ve kapasitedir. Bu bilgiyi göz önüne aldığımız zaman bu noktada ortaya testler ve matematiksel sayılar girecek. Ülkemizde ise sen iyi sıçrayabiliyorsun voleybolcu ol,  bu çocuk çok süratli 100 metre koşucusu olsun, hah tamda burası, peki nerde bunun matematiksel sayıları. Her şeyi geçiyorum çocuk o sporu yapmak istiyor mu?

Amerika ile ülkemizi karşılaştırdığımız zaman, orada sokaklara baktığımızda spor yapan birilerini görmemiz %90’dır. Spor tesislerinde çocukların top oynaması kaçınılmazdır, her çocuk sporun içinde doğmuş gibi zamanını orada geçirip kendini geliştirme olanağını yakalar. Ülkemizi düşündüğümüz zaman eski, yeni spor yapacak tesislerimiz var, peki bu tesisleri kullanabiliyor muyuz?                      Şöyle bir baktığımızda çocuk spor yapmak için spor tesisine gidiyor, karşılaştığı tablo şu; sen buraya giremezsin. Neden? Çünkü orası yeni yapıldı, eşyalara zarar verirsin, çünkü orası büyük takımların halk giremez, çünkü burayı sen kullanamazsın.                                                                                     Herhangi bir spor tesisinin yanından geçtiğinizde başınızı çevirip bakmanızı isterim, süs olarak mı yapıldı o tesis.

Şimdi soruyorum size ülkemizde neden başarıyı yakalayamıyoruz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum