1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Ülkemizin suyuna, toprağına sahip çıkıyoruz’
‘Ülkemizin suyuna, toprağına sahip çıkıyoruz’

‘Ülkemizin suyuna, toprağına sahip çıkıyoruz’

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Türkiye’nin suyuna da toprağına da sahip çıktıklarını ifade etti.

A+A-

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Türkiye’nin suyuna da toprağına da sahip çıktıklarını ifade ederek, “Toplulaştırma çalışmalarında 2023 vizyonuna uygun olarak sadece sınır düzeltmesi ya da arazi birleştirme yapılmamakta, aynı zamanda arazilere sulama ve tarla içi geliştirme hizmetleri de sunulmakta” dedi.

 

Mehmet Günnar

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmaları devam ediyor. Arazi Toplulaştırması, çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkân vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için en uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemine denilmekte. Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Türkiye’de 14,2 milyon hektar tarım alanının toplulaştırma yapmaya uygun olduğunu ifade eden Aydın, “Ülkemizde toplulaştırma çalışmaları açısından Konya ilinin yeri ayrıdır. Bilindiği üzere ülkemizde toplulaştırma çalışmaları 1961 yılında Konya ili Çumra ilçesine bağlı şu anda mahalle olan Karkın Köyünde başlanmıştır. Karkın Mahallesinde çeşitli dönemlerde toplam 8 adet toplulaştırma çalışması yapıldı.  Son çalışma geçiş döneminde 10 bin 500 hektarlık alan tescil edilmiştir. DSİ 4. Bölge Müdürlüğü görev sahasında yer alan Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerinde toplam 59 proje devredilmiş, 36 iş aktif olarak devam etmekte.  Konya'da 174, Niğde'de 22, Aksaray'da 28 ve Karaman'da 41 olmak üzere toplam 265 köy ve mahallede yaklaşık bir milyon 75 bin hektar alanda çalışmalar devam etmekte. Yapılan toplulaştırma çalışmalarında 2023 vizyonuna uygun olarak sadece sınır düzeltmesi ya da arazi birleştirme yapılmamakta, aynı zamanda arazilere sulama ve tarla içi geliştirme hizmetleri de sunulmakta.  Çalışmalar tamamlandığında tarla içi yol olarak bölge dâhilinde yaklaşık 24 bin 830 km yol yapılacak” dedi.

Yaşam kalitesi artacak

Arazi toplulaştırmalarının çiftçinin yaşam düzeyini artıracağını iddia eden Aydın, “Arazi toplulaştırma çalışmaları ekonomik tarımın yapılmasını engelleyecek, toprak koruma ve sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış parselleri bir araya getirerek, çiftçinin yaşam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri almayı sağlayacak. Arazi toplulaştırması ile parseller büyür. Tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önlenmekte. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır. DSİ olarak ülkemizin suyunu da toprağına da sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.