1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Ülkücülerin Görevi
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ülkücülerin Görevi

A+A-

Bu dördüncü yazım, burada kesip sizin de listeye eklemeler yapmanızı bekliyorum. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın hazırladığı bilgiocakta.com sitesi basit bir görev değildir, asırlardır ihmal edilen “bilgi” nedir? sorusunun cevabını milletimize anlatma görevi asla basit bir görev değidir. Bu herkesin görevidir.

*

Türk milleti asırlardır bilgi ile öğrenmek yerine malumat ile ikna oluyor. Türk milleti asırladır malumat ile ikna edilip uyutulurken düşünmesi önleniyor. Türk milleti asırlardır düşüncesizce uyutulurken, bilgi üretmesi engelleniyor.

*

Bilgi üretmeyen Türk milletinin düşünce kodları bozuluyor ve Türk milletinin gerçekleri anlama çabası yok oluyor. Türk imparatoluğu çöküyor, Türkiye Cumhuriyeti kuruluyor ama Türkler gerçeği öğrenmek yerini düşman planlarını yutturan komplo teorilerine kanıyor.

*

İşte bu yüzden, Türk milletinin yeter artık diyerek, malumat ile bilgi arasındaki farkı öğrenmesi gerekiyor. Öğrenmezse neler oluyor önceki üç yazımda ifade etmeye çalıştım, şunları da ekleyip listeyi size bırakacağım:

*

Malumat ile bilgi arasındaki fark öğrenilmezse, görüntü ve söylentiye kananlar gerçekleri merak etmeyi bırakıyor ve başımıza neler neler geliyor, örneğin:

  • Tarih bir an veya anı değildir. Tarih kronolojik bir süreçte birbirleri ile sebep sonuç ilişkileri olan olaylar bütünüdür. Malümat ile bilgi arasındaki farkı anlamayanlar, birkaç anı anlatarak kafaları karıştıran ajanlara kanıyor ve kendi tarihine düşman oluyor.
  • İtaat ile biat arasındaki fark anlaşılmıyor.
  • Milliyetçi ile ırkçı arasındaki fark anlaşımıyor, millet ve ümmet birbirine karışıyor.
  • İstihbarat örgütü ile ispiyon örgütü arasındaki fark anlaşılmıyor.
  • Batılaşma ve batılılaşma birbirine karıştırılıyor.
  • Bireyleşme ve bireyselleşme arasındaki fark anlaşılmıyor.
  • Bilim ile ilim, üniversite ile medrese arasındaki fark anlaşılmıyor.
  • Put ile anıt arasındaki farkı anlaşılmıyor.

*

Osmanlının ilk üniversitesinde felsefe dersi okutan Abdülhamid Han’ı gösterip, Abdülhamidci geçinenler günümüzde eğitim sistemimizde felsefeyi dışlıyor. Düşünceyi, sorgulamayı ve beyin gelişimini baltalıyor.

*

Atatürkçü geçinenler, “Türk, öğün çalış güven!” sözünü bile günümüze doğru taşıyamıyor. Ögün ile övün farkını bilmiyor.

*

Laikliği dinsizlik gibi uygulayanlar ile laikliği dinsizlik gibi gösterenlerin aynı düşman mihraklarından beslendiğini göremiyor.

*

Evet, maalesef sadece basit iki sözcük, bilgi ve malumat arasındaki farkı öğrenmeyenler yapıyor bütün bunları: Çünkü sözcükler küçüktür ama büyük anlamlar taşır.

*

Aklı kullanmak için bilgi gerekir, bilgi yerine malümat ile düşünenler, yine düşünmüş olur ancak bunlar akıllı iman yerine akılsız iman ile ancak imansız aklın kurduğu sisteme hizmetçi olur. Bunlar düşünür ama militan olur, çalışır ama hizmetçi olur.

*

Türk milletini bu kısır çileden çıkarmak hepimizin görevidir. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.