1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Umarım 2019 Toparlanma Yılı Olur
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Umarım 2019 Toparlanma Yılı Olur

A+A-

Artık 2018 yılını geride bırakarak, 2019’a yeni bir umut ve beklentiler içerisinde gereceğiz.

Döviz kurundaki istikrarsızlık, enflasyon ve işsizlikte artış, büyümenin düşmesi gibi ekonomide birçok olumsuzluğun yaşandığı bu yıl sona erecek. Umarım 2019 yılı güzel gelişmeleri bizlere getirir. Ülke olarak mutlu ve huzur içinde yaşarız. Yeni yılda başta ekonomi olmak üzere, her alanda bir toparlanma yılı olur. Ülkemiz sorunlarından kurtulur. Sanırım hepimizin beklentisi ve umuda da bu yöndedir. İş dünyası 2018 yılını üretim maliyetlerinin artmasıyla birlikte, üreticilerin ekonomik olarak zorlandığı bir yıl olarak geride bırakıyor. Özellikle yılın ikinci yarısından sonra ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelerden iş dünyamız zorlandı. Seçimlerin ardından ülkemiz ekonomisine yönelik kur kaynaklı oluşan taarruz sonrası finansal istikrar giderek bozuldu. Bunun yanında faiz ve onu tamamlayan enflasyon üzerinden ciddi anlamda sarsıntı yaşandı. KOBİ’lerle birlikte esnaf ve sanatkârlar sıkışan piyasada ayakta kalma mücadelesiyle bir yılı daha geride bıraktı. Bütün bunların karşısında Yeni Ekonomi Programı(YEP) bir çıkış yolu olarak uygulanmaya alındı. Söz konusu programla yeniden dengeleme ve yeniden bir toparlanmaya sürecine girildi.

***

Gelelim 2019 Türkiye’sinde iş dünyasının beklentilerine; İş dünyası 2019’da,  yapısal reformlar, alınan tedbirler ve verilecek teşviklerin etkisiyle ekonomideki daralmanın geride kalacağı görüşünde. TL’nin gücünün korunmasıyla birlikte, enflasyonun düşürülmesini önemli görüyor. Diğer taraftan alınan ve alınacak yeni tedbirlerle makul bir büyüme beklentisindedir. Kur ve faizde istikrarın sağlanmasıyla yatırımların canlanacağı öngörüsünde olup, ihracatın artacağını düşünüyor. Özellikle ülkemizin belirsizlikten çıkarılmasıyla birlikte yeniden bir canlanmanın geleceği inancındadır.

***

Gelelim Konya iş dünyasının 2019 beklentilerine ve hedeflerine. KSO’nun bu yılın son meclis toplantısında konuşan Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü, 2018 yılında dış ticaret, savunma sanayi ve Ar-Ge inovasyon odaklı çalışmalar yürüttükleri dile getiriyor. Konya’nın bu yıl ihracat rekoru kırmaya hazırlandığını, Konya Sanayi Odası olarak düzenledikleri yurtdışı iş gezileri ve ikili iş görüşmeleri ile bu sürece katkı verdiklerini söylüyor. Bu yıl Konya sanayisinin 1,8 milyar dolar ihracat hedefine doğru hızla gittiğini ve 2019’ da İnşallah şehir olarak ihracatta yeni bir rekor kırılacağını belirtiyor. Memiş Kütükcü, 2019 Konya’sının umutlu olduğunu ve ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelerin giderilmesini talep ediyor. Üretim maliyetlerinin düşürülmesi, işletmelerin ve iş gücü piyasasının geliştirilmesinin ülkemizle birlikte Konya iş dünyasını rahatlatacağına dikkat çekiyor. Sonuçta ülkemiz ve şehrimiz iş dünyasının beklentileri ve talepleri ekonomideki sorunların çözüme kavuşturulmasıdır. Piyasaya bir hareketin gelmesiyle birlikte ekonominin birincil olarak ele alınmasıdır. Umarım 2019 yılı yeni yıl toparlanma yılı olur. Ülkemiz ve şehrimiz hak ettiği yere gelir. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.