1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Umarım Macron Fransız Kalmaz
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Umarım Macron Fransız Kalmaz

A+A-

Kanuni Sultan Süleyman dönemiydi, birtakım güruhlar kendini bir güç sahibi zannederek Avrupa’da kendi fikir ve isteklerince oyunlar oynamaya sokakların ortalarında kadınlı erkekli danslar etmeye başladı. Dönemin dünya hükümdarı Sultan Süleyman bu yaşananlardan hiç hoşnut olmadığı için yalnızca bir mektup yazarak Avrupa’da istemediklerinin yapılmamasını sağlamıştır.

***

Dönem Sultan 2. Abdülhamid dönemiydi, dönemin Fransa’sında bir tiyatro oyunu kurma hevesi ortaya çıkmıştı. Fransa büyükelçisini huzuruna çağıran Abdülhamid Hazretleri büyükelçi aracılığı ile Fransa yöneticilerini bu oyunu kurma heveslerinden vazgeçmedikleri halde ordusuyla Fransa’yı ezip geçeceğini söyleyerek uyardı. Ardından tiyatronun Fransa’da sergilenmesi engellendi. Ardından piyesi yazan şahsiyetsiz varlık Londra da bir yeniden sergileme hevesiyle bir anlaşma yapmasının ardından da orada da bu piyesi engellendi.

***

Dönem 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dönemi. Fransa’da yeniden hakaret dolu hadsizce kaleme alınmış bir paçavra... Peygamber Efendimize karşı haddi aşan karikatür yayınlanırken tüm dünya da ve Türkiye de bu hadsizliğe karşı bir büyük tepkiler gösterdiler. Peygamber Efendimize karşı yapılan hakaretlerin bedelini bizlerin eliyle ödettirilecektir.

***

Daha çok değil yakın tarihte Fransızların desteği ile Ermenilerce kurulmuş ASALA terör örgütüne neler olduğunu hatırlatmak isterim. Yine Fransızlar tarafından desteklenerek harekete geçen PKK terör örgütünün neler çektiğini gözlerinizin önüne gelmesini isterim. Sayın Macron! Tarihinizi uzmanlarınız tarafından en kısa zamanda öğrenmenizi temenni ederim. Haddini aşıp Türkün değerlerine el uzatanların başına neler geldiğini hatıralarından asla çıkmaması gerekir. Şayet unuttuysanız barut kokan geceleri Paris sokaklarında yeniden hatırlatırız...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.