Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ümmet ve Halife

A+A-

Geçen yüzyılda, Osmanlı’nın kalan topraklarını da paylaşmak için yapılan son haçlı seferine karşı, Birinci Dünya Savaşının başında, Osmanlı Sultanı ve İslam Halifesi olan V. Mehmet Reşat’ın İslam âlemini cihada davet etmesine Müslümanlar ne kadar katıldı? Katıldı mı? diye sormuş ve cevabı da vermiştik son yazımızda; Evet, cihat çağrısına muhatap olan Müslümanlar savaşa katıldı! Ancak İngiliz sancağı altında! Osmanlı’ya, yani İslam Halifesinin ordusuna karşı savaşa katıldı!

*

Ümmet konusunu anlamlı bir yere koymadan, hilafet konuşmak bizi amaca ulaştırmaz ancak, Hıristiyanların Papa’sı var, Müslümanların niçin Halifesi yok? diyerek, hilafetin kaldırılması üzerinden siyasî prim yapmak isteyenlere tarihin verdiği cevabı görmek gerekiyor.

*

Papa’yı, Hıristiyanların lideri olarak gören ve gösteren sorunuz, hangi Hıristiyanların? Her şeyden önce papalığın, Hıristiyanların değil Katolik Hıristiyanların lideri olduğunu, Ortodoks Hıristiyanlarca ve Protestan Hıristiyanlarca lider kabul edilmediğini bilmeden siyaset yapmak hem bilgisizliği gösterir hem de ham fikirleri proje gibi yutturanlara kananları ortaya çıkarır.

*

Papalık, İncil’de yeri olmadığı halde, devletlerin otorite kuramadığı dönemlerde kiliseler arasındaki işbirliğinin hiyerarşik bir yapıya dönüşmesi sonucu, Allah’ın Kuran-ı Kerim’de lanetlediği ruhban sınıfının amiri bir makam olarak oluşmuştur. Zamanla da gücünü yitirmiş ve kapitalist gücün hizmetinde sembolik bir makam haline gelmiştir.

*

Hıristiyanlara benzememeyi önemseyen Müslümanların, papalığı örnek göstererek halifelik istemesi ciddi ve tehlikeli bir bilgi eksikliğini gösteren ironi olarak tarihte yerini alıyor. Ama tarihi bilmeyenler bunu anlıyor mu?

*

Polemik yerine hakikati arayan samimi Müslümanlar çok iyi anlıyorlar. Sorun, bir hikâye ile dini öğrendiğini, bir cümle ile tarihi anladığını sanan, bir kelime hatta bir harf ile kahramanı hain, haini kahraman yapanlarda. Onlar anlamıyor, anlayamıyor.

*

Bu anlayış kıtlığı kimin işine geliyor peki? Cahilliği besleyenlerin işine geliyor elbette!

*

Halifelik konusuna girmeden önce asıl sorunun “ümmet” nedir, ne değildir? üzerinden devam etmeyi daha yararlı görüyorum. İsrail’in, ABD desteği ile sonraki emellerini gerçekleştirmek niyeti ile başkentini Kudüs’e taşıma hevesi, Müslümanların “birlik olma” gereğini hatırlamasını sağladı. Ama nedense İslam Ümmetini kurması beklenen Müslümanlar güçlü bir duruş ile bir araya gelemedi. Son olayda, Türkiye’nin özel çabası ile İslam İşbirliği Teşkilatı İİT tarihinin en güçlü başarısına imza atmışken, birlikle ümmet kuracağımız Araplardan, Türkiye’ye iftira ve hakaret içeren açıklamalar en üst makamlardan geldi…

*

Tesadüf mü? Deneme mi? Devam edeceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.