1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Üniversite Sanayi İşbirliği Güçlenmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Üniversite Sanayi İşbirliği Güçlenmeli

A+A-

Kalkınmış ülkelerde üniversite sanayi İşbirliğinin bu kalkınmaya katkısı hiç şüphesiz çoktur.
Bu sayede teknoloji üretimi gelişirken, markalaşma ve Ar-Ge çalışmaları da paralel olarak gelişiyor. Şehrimizde bu anlamda çalışmalar yapılmasına rağmen bir türlü güçlendirilip, istenilen seviyeye gelinemedi.
Ancak gelişen süreçte üniversite sanayi İşbirliğinin şartlar gereği güçleneceği görülüyor.
Konya sanayisinin bu konuya ciddi anlamda eğilmesinden başkada çarede yoktur.
Sanayinin kendi teknolojisini üretebilmesi ve bu teknolojiyi üretebilecek bilgiye kolayca ulaşabilmesi gerekiyor. Bu da ancak bilim, emek ve sermaye birleşimiyle ve bunu sağlayacak güçlü bir üniversite sanayi işbirliğiyle mümkün olacaktır. Eğer bu başarılırsa sanayide dışa bağımlılığımız azaldığı gibi, kendi teknolojimizi üretmemiz yolunda ciddi yol alırız. Teknoloji üretecek bilgiye ulaşmanın yolu da ancak üniversite-sanayi işbirliğinden geçiyor. Güçlü olmasından geçiyor. Diğer taraftan kurulan ikili iyi bir işbirliği hem üniversitenin hem de sanayinin gelişmesine olanak sağlayacaktır.
Bu konuda hem üniversite hem de sanayi üzerine düşünleri eksiksiz yerine getirmelidir.
Sonuçta kazançlı çıkacak olan bizler ve ülkemiz olacaktır.
&&&
Ülkemizde üniversite-sanayi işbirliğinde istenen düzeyde değiliz. Bunun giderilmesi ve çözüme kavuşturulması için, üniversitelerin ders programlarını sanayiye dönük olmasının yanında, teorik bilgilerin pratiğe aktarılması gerekiyor. Teorik bilgilerin pratiğinin yapılması ve uygulanması çok şey katacaktır.
Bütün bunların gerçekleşmesi de her iki tarafın iletişiminin güçlü olması ve birbirlerini iyi tanımaları; mevcut ihtiyaçların analizlerinin yapılmasına katkı sağlayacaktır. Tabi ki çıkarılacak kanun ve yönetmeliklerle yeterince sanayicinin üniversite ile işbirliğine girmeye teşvik etmelidir.
&&&
Konuyla ilgili Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Niğde’de düzenlenen 2. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumundaki sunumunda, KOP Bölgesinin Türkiye yüzölçümünün yüzde 8, 3’ünü, nüfusunun yüzde 4’ünü oluşturmasına rağmen, Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı payın yüzde 1.26 olduğunu, bu durumun KOP Bölgesinin ihracatının gerçek potansiyelini yansıtmadığını dile getirerek, “Aslında bu büyük bir güçtür. Ancak biz bu gücü şu anda, özellikle üniversite-sanayi işbirliği konusunda yeterince harekete geçiremiyoruz. KOP Bölgesi’nin, toplam ihracatı sadece 1 milyar 784 milyon dolar. Bu ihracatın da yüzde 75’ini Konya tek başına yapıyor. Son 10 yılda, KOP Bölgesi’nin Türkiye ihracatından aldığı payı yüzde 0.55’den sadece yüzde 1.26’ya çıkarabildik. Bölge göç vermeye devam ediyor. Bu tabloyu mutlaka düzeltmemiz, özellikle üniversite-sanayi işbirliğiyle yeni bir kalkınma süreci başlatmamız gerekiyor” diyor.
Kütükçü, üniversite sanayi işbirliğinin güçlendirilmesinin önemi üzerinde dururken, ortak bir sorumluluk duygusuyla hareket edilerek bunun sağlanabileceğine dikkat çekiyor.
Üniversite-sanayi işbirliğinde inisiyatifin hocalarda, sorumluluğun sanayicilerde olduğu modelin çalışmadığını, inisiyatifin de, sorumluluğun da mutlaka paylaşılması gerektiğinin altını çiziyor.
Öyle ise yapılacak olanda üniversite sanayi işbirliğini geliştirip, güçlendirmektir. Bunu başarabilmek içinde önümüzde hiçbir engel yok. Yeter ki, birlikte hareket edelim. Göreceksiniz çok yol kat edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.