1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üniversite savunma sanayiinde çok aktif
Üniversite savunma  sanayiinde çok aktif

Üniversite savunma sanayiinde çok aktif

Beyşehir ilçesine bağlı Huğlu Mahallesi, sadece Konya değil, Türkiye için de stratejik bir bölge olarak da ön plana çıkıyor. Bu başarıda Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu’nun da önemli payı bulunuyor.

A+A-

Hayriye Eroğlu

Savunma sanayiine önemli katkılar sunan Huğlu Mahallesinin, Türkiye için stratejik öneme sahip olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Erkan Akgöz, “Mevlana Kalkınma Ajansı ile imzalanan protokol ile ‘Savunma Sanayii Kalite Kontrol Elemanı Mesleki Eğitim’ projesini hayata geçiriyoruz. Bu projenin amaçlarından biri de Konya’da savunma sanayii alanında eğitim alan gençlerin iş gücü tarafından talep edilirliğini yükseltmek, öğrencilerimizin mesleki eğitim ve kişisel gelişim anlamında niteliklerini geliştirecek çalışmalar ile kentin beşeri sermayesinin gelişmesine katkı sağlamak.” diye konuştu.

Savunma sanayiinde faaliyet gösteren firmaların ekipman ihtiyaçlarının karşılanması için de çeşitli adımlar atıldığını aktaran Doç. Dr. Akgöz, “Önümüzdeki aylarda Üniversitemize kazandıracağımız metal lazer kesim makinesi ile öğrencilerimiz sektörle ilgili teorik eğitimlerinin haricinde uygulamalı eğitimleri de bire bir yerinde görmüş olacak. Lazer kesim makinesi ile aynı zamanda firmaların ihtiyaç duyduğu bazı silah parçalarını da üretebileceğiz” dedi.

Daha kaliteli üretim

Savunma sanayiinde kullanılan CNC tezgâh ve lazer kesim makinaları gibi ekipmanların büyük bir bölümü ithal ediliyor. Bunların bakım ve onarım işlemleri de yabancı firmalar tarafından gerçekleştiriliyor. Stratejik öneme sahip bu ekipmanların ülkemizde üretilmesi için gayret gösterdiklerini ifade eden Doç. Dr. Akgöz, “Amacımız, bu alanda da yerli ve millî olmak. Çünkü biliyoruz ki dışa bağımlı olmaktan kurtulduğumuz zaman şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz daha da güçlenecek. Huğlu Meslek Yüksekokulu bünyesinde 17 derslik, 3 bilgisayar laboratuvarı ve 1 tane de atölye binası bulunuyor. Yapmış olduğumuz çalışma ve projeler sonucunda Yüksekokulumuza kazandırdığımız makine ve tezgâhlar için yeni bir atölye binasına ihtiyacımız vardı. Bölgemizdeki hayırsever işadamlarının desteğiyle yaklaşık 950 metrekarelik kapalı kullanım alanı olan modern atölye binası yapılacak. Bu bina ile öğrencilerimize uluslararası standartta eğitim verilecek, savunma sanayii için daha kaliteli üretim yapılabilecek. Okulumuzda atıl vaziyetteki makinelerin bakım ve onarımlarını da iş adamlarının desteği ve kendi imkânlarımızla yaparak aktif hale getirdik. Buradan elde edilen gelirle Üniversitemizin ihtiyaçlarını da karşılayabiliyoruz” şeklinde konuştu. 

Turizm faaliyetleri arttı

Yükseköğretim kurumlarının, eğitim-öğretim faaliyetinin yanı sıra bölgesinin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına da katkı sunduğunu vurgulayan Doç. Dr. Akgöz, “Huğlu Mahallesi, savunma sanayine yönelik yatırımların yanı sıra tarihi, kültürel ve doğal zenginliği de önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin bilincindeyiz. Bu kapsamda Huğlu Kültür ve Dayanışma Derneği ile ortak hazırladığımız Uluslararası Atıcılık Trap-Skeep Spor Müsabakaları Merkezi Ön Fizibilite Projesinin protokolü, Mevlana Kalkınma Ajansı ile imzalandı. Proje tamamlandığında Huğlu, ulusal ve uluslararası düzeyde farklı spor müsabakalarına ev sahipliği yapacak, birçok alternatif turizm faaliyetinin gelişmesine de öncülük edecek” ifadelerini kullandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.