1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Unutulmayanlar…
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Unutulmayanlar…

A+A-

Turgut Özal

1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurarak Türk siyasi hayatına yeni bir soluk getiren Turgut Özal, uzlaşmacı bir yaklaşımla sosyal demokratları, liberalleri, milliyetçileri ve muhafazakârları bir araya toplamayı başardı. Türkiye’nin değişim ve dönüşümünde önemli kararlara imza atarak ülkeye büyük mesafeler aldırdı. 1989 yılına kadar başbakanlık yaptıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı seçildi. Bu görevi sırasında çıktığı yorucu 12 günlük Orta Asya Türkî Cumhuriyetleri gezisinin ardından geçirdiği bir rahatsızlık sonucu 17 Nisan 1993’te hayatını kaybetti. Kalp krizi sebebiyle öldüğü açıklanan Cumhurbaşkanı’nın vefatı son yıllara kadar şüpheli görülerek tartışıla geldi. Hala bu tartışma sonuçlanmış değildir ve ülkenin önünü açan önemli bir şahsiyetti.Şimdi acaba kaç kişi hatırlıyor?

Necmettin Erbakan

Necmettin Erbakan'ın cenaze namazı öğle namazına müteakip Fatih Camii'nde kılındı. Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı, eski başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın Fatih Camii'ndeki cenaze namazının Saadet Partisi Kurucular Kurulu Üyesi, eski milletvekili ve eski diyanet işleri başkanı Lütfi Doğan kıldırdı. Cenaze namazı esnasında kalabalık esnasında yoğunluk yaşandı. Camiye gelerek Erbakan ailesine taziyede bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cenaze namazının kılınacağı avluya Fatih Erbakan ile birlikte geldi. Gül, Erdoğan ve beraberindekiler saf tutmak üzere girdikleri avluda güçlükle ilerledi. Erdoğan ve Fatih Erbakan yan yana cenaze namazını kıldı. Namaz sonrası, Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan bir konuşma yaptı ve törene katılanlara teşekkür etti. Cenaze törenine katılarak ağıtlar yakanların çoğu Erbakan’a sağlığında oy bile vermemişlerdi belki de…

Alparslan Türkeş

Türkeş’in ölümüyle ilgili haberlerin duyulması adeta şok etkisiyaptı. Yüzlerce kişi Bayındır Tıp Merkezi’nin çevresini doldururken, gazete ve televizyonların telefonları kilitlendi.

Saat 22.45 te hayatını kaybeden Türkeş’in ölümüyle ilgili resmi açıklama yaklaşık4.5 saat sonra yapıldı. Türk dünyasının büyük lideri, esir Türk Cumhuriyetlerinin yıllarca umudu olan Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefatını Ülkü Ocakları Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu saat 03.10’da gazetecilere ve çevrede bekleyen ülkücülere açıkladı.Bu acı haber Alparslan Türkeş in yıllarca büyük emek verdiği evlatları üzerinde büyük acı yarattı… Bunun üzerine hastane önünde bekleyen kalabalık, ‘Başbuğlar ölmez. Ya Allah Bismillah Allahuekber’ diye sloganlar atmaya başladı. Bazıları gözyaşlarını tutamazken bazıları kendilerini yerlere attı. Öte yandan hastaneye gelenler arasında çok sayıda politikacı da vardı. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de İstanbul’daki programını keserek hemen Ankara’ya dönmüştü. Türkeş’in bugün yeri doldurulabildi mi acaba?

Uğur Mumcu ve diğerleri

Abdi İpekçi, Doğan Öz, Bedrettin Cömert, Gün Sazak cinayetleri 12 Eylül darbesiyle sonlandıysa, Uğur Mumcu suikastında de aynı film sahneye konuldu. Uğur Mumcu cinayeti Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Çetin Emeç suikastları, büyük stratejinin, taktik hamlesi olarak gerçekleştirildi. Mumcu suikastı, ülkeyi 28 Şubat’a götürecek toplum mühendisliğinin parçasıydı… Kanlı senaryo işlemedi ve silah geri tepti… Uğur Mumcu ve diğerlerini şimdi birçok kişi tanımıyor bile…

Gaffar Okan örneği

1952 Sakarya doğumlu olan Gaffar Okkan, 1970'te polis kolejinden, 1973'te ise Akademi'den mezun olarak görev hayatına başladı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Gaffar Okan 1993'te 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfi ederek Kars İl Emniyet Müdürü, 1997'de ise Diyarbakır İl Emniyet Müdürü oldu. 41 yaşında, Türkiye'nin en genç emniyet müdürüydü. Yapmış olduğu çalışmalarla, araya bürokratik bir mesafe koymak yerine insanları kazanmayı tercih etmiştir. Şehrin faydasına yaptığı birçok farklı uygulama, bugün onun ardından hala konuşulmaktadır. Göreve geldiği ilk günlerde polis memurlarını toplayan Gaffar Okkan, o dönemde dışarıda olmanın potansiyel tehlike olarak görüldüğünün farkındaydı, ancak şöyle dedi: “Masa başı görev yapan polis istemiyorum.”Kadın erkek ayırt etmeden, herkesi sokağa döktü ve halka nazik davranmalarını emretti.

24 Ocak Kararları

24 Ocak, ülkemizin geçmişinde önemli dönüm noktalarından birinin hafızalarda yer ettiği bir tarihtir. Bundan 38 önce, 1980 12 Eylül askeri darbesi öncesinde Türkiye’nin ekonomik hayatı için milat sayılan 24 Ocak “İstikrar Kararları” hayata geçirilmiştir. 24 Ocak kararları Türkiye ekonomisinin kabuk değiştirmesi anlamında çok önemli bir dönüm noktasıdır. Cumhuriyet tarihin en radikal ekonomik hamlesi 24 Ocak kararlarıdır. Türkiye ekonomisine getirdiği yenilikler ve açılımlarla 24 Ocak kararları Türkiye’nin kapitalistleşme ve liberal ekonomiye geçiş sürecinde bir kırılma noktası olarak çok önemli bir yer tutmaktadır. 1980 yılı başında bir azınlık hükümeti kuran Süleyman Demirel, Turgut Özal’ı tam yetki ile donatarak ekonomi yönetiminin başına getirmiş, Özal da kurduğu ekiple 24 Ocak Kararları diye bilinen istikrar paketini hazırlamıştır. Ülkenin önünü açan bu kararlar şimdiler birçok kişi tarafından hatırlanmıyor bile…

Ülkemizde unutulmaması gerekenler arasında o kadar çok olaylar ve kişiler var ki saymakla bitmez. Ama yakın tarihte ilk akla gelenleri paylaşmak istedim. Nereden geldiğimizi bilmezsek nereye gideceğimizi planlamakta zorlanırız diye düşünüyorum. Son yıllarda yaşananları da elbette bizden sonrakileryeni nesillere hatırlatacaklardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.