1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Üretici, Et İthalatının Durdurulmasını İstiyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Üretici, Et İthalatının Durdurulmasını İstiyor

A+A-

Son yıllarda kırmızı et üreticileri oldukça zor şartlar altında ayakta kalmaya çalışıyor.

Girdi fiyatlarındaki artışla birlikte dövizdeki artışın da maliyetlere yansımasıyla zor günlerini yaşıyor. Geçen yıl harman zamanı 1 kilogram saman 30-35 kuruş iken, Bugün 50 kuruşa yükselmiştir. Yine geçen yıl torba besi yemi (50 kilogram) 42 lira, iken, bu gün ise 62 lira olmuştur. Diğer girdiler kepek-küspe-silaj aynı oranda artmıştır. Geçen yıldan bugüne yem fiyatlarındaki artış yüzde 30-40 oranında, et fiyatlarındaki artış da 27 liradır. Aradan geçen 12 aya rağmen bu gün üreteci 26,50 liraya hayvan satacak yer bulamıyor. Etteki fiyat dengesizliğinin giderilmesi için de ithal ete yönelmesi üreticileri oldukça zorluyor.

Bunca sorunlar içinde bu iş nasıl sürdürülebilir olsun? Birçok üreteci ya bu işi bırakıyor, ya da sektörden uzaklaşıyor. Bütün bu sorunların çözümü öncelikle ette ithalata son vermekle başlar. Bunun yanında üreticilerimiz her yönüyle desteklenmelidir. Bunun başka da bir yolu yoktur. Yerli üretecimize sahip çıkıp, var olan sorunlarından kurtarmak önem arz ediyor.

***

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut, üreticilerin artan maliyetler karşısında ne yapacağını şaşırdığını dile getirerek, “Daha sağlıklı nesillerin yetişmesi, protein ihtiyacını karşılanması ve halkına kaliteli et yedirmek için çaba sarf eden üreticilerimizin artan maliyetler karşısında beli bükülmüştür. Ne yapacağı konusunda da şaşkındır. Hayvancılıktaki sıkıntılarımızın sonu gelmek bilmiyor. Son zamanlarda alınan önlemler ne kadar çözüm odaklı olsa da kendini tamamlayamıyor. Canlı hayvan eksiğimizi yurt dışından gelen besilik danalarla tamamlıyoruz. Artan yem fiyatları, girdi maliyetlerinin yükselmesi, dövizin yükselişi ve sektörümüze bunun olumsuz yansıması gibi sorunlarımız vardır. Döviz kurunun yükselmesiyle birlikte yem artışı besilik hayvanlarda maliyeti yükseltiyor. Bu farkı tamamlama adına iç pazardaki satışımızı dengelememiz lazım. Dengeleme yerine, yurt dışından et ithal ediliyor. Bizlerin bu durum karşısında beklentisi ve arzusu Et ve Süt Kurumu kendi ihtiyacı kadarını et olarak getirse bizlerde gerek yurt içi yurt dışından aldığımız hayvanları iç piyasadaki tedarikçilere satarsak üretici olarak işimizi itam eder bulunacağımız sıkıntıları da bertaraf etmiş oluruz” diyor.

Başkan Karabulut, ithal et konusunun biran önce sonlandırmasına dikkat çekerek, üreticilerin sorunlarının çözümünü beklediklerini ifade ediyor.

***

Şehrimizde Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği’ne üye 7 binin üzerinde besicilik yapan üretecimiz bulunuyor. Kasaplık canlı hayvan ve et ithalatından dolayı bu üreticilerimiz iş yapamaz duruma gelmiştir. Yaz sezonu olmasına rağmen üretici hayvanını satamıyor. Yarınını göremeyen üretici iş bırakmaya, sektörden çekilmeye başlamıştır. Bu duruma son verilmezse gelecek yıllarda üretim yapacak kimse kalmaz. O zaman ülkemiz tamamen dışa bağımlı bir hale gelir. Sektör temsilcileri bu sorunun çözümü için Cumhurbaşkanı’ndan, tarım ve orman bakanından konuya duyarlılık göstererek ithalin bir an önce durdurulmasını bekliyor. Geçici çözümler yerine, kalıcı ve köklü kararların alınması gerektiğini dile getiriyorlar. Üretici hiç olmazsa yıllık enflasyon oranında para kazansın. İşini sürdürülebilsin.

Sonuçta tarım ve hayvancılıkta kendine yeten bir ülke konumuna kavuşmak üreticilerin ve bizlerin ortak beklentisi ise, bunun gereklerinin yerine getirilmesi de önemlidir.

Bir an önce tarımsal ürünlerle birlikte et ithalatına son verilerek, yerli üretecinin her türlü sorunu çözüme kavuşturulup desteklenmesi de şarttır.

Ne dersiniz sizce de öyle yapılması gerekmez mi?   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.