1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Üretimin Dışarıya Kaçma Tehlikesi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Üretimin Dışarıya Kaçma Tehlikesi

A+A-

Son günlerdeki tedirginliklerimizden biri de enflasyondan dolayı üretimin Türkiye dışına kaçmasıdır. Bunun nedenlerinin başında enflasyonun çift haneli yaşanmasıdır.
Buna bir örnek verecek olursak konuya daha iyi anlarız. Eskiden iki araba parasına bir ev alınırken, şimdi aynı evi sayısı 10’u geçen ikinci el otomobil parasıyla zar zor alınabiliniyor.
Ülkemizde üretim maliyetleri sürekli arterken, artık emsal ülkelere göre avantajlı konumda değil. Bu durumda doğal olarak üretimi ve yatırımları yurt dışına yönlendirebilir.
Hal böyle iken yapılması gereken enflasyondaki hedefe ulaşmanın yollarına bakmaktır.
Enflasyon gibi bazı makro hedeflerde ülkemizin daha alması gereken çok büyük mesafesi vardır. Ancak çözüm noktasında hükümetin biran önce ekonomiyi öncelikle olarak el almasıdır. Üretici ve yatırımcı tedirginlikten kurtarılmalıdır.
Hedeflenen enflasyondan uzak geçirdiğimiz her yıl bizim için her anlamda tehlikedir.
Sürekli artan enerji ve ulaşım giderleriyle paralel artan gıda fiyatlarından dolayı tüketici açısından olaya bakarsak her şey ortadadır.
&&&
Konuyla ilişkin Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın değerlendirmesini aktarmak istiyorum. Başçı, “Gıda fiyatlarındaki yüksek seyirdeki enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Düşen emtia fiyatları enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskleri sınırlayabilecektir” diyor. Başçı, gıda fiyatlarının yüksekliğinden dolayı enflasyonun iyileşmesini geciktirdiği uyarısında bulunuyor. Yüksek olan gıda fiyatlarının makul düzeye çekilmesini dile getiriyor. Öyle ise yüksek olan enflasyonla mücadele şarttır. Sonuçta enflasyonla mücadele sadece fiyat artışıyla değil de, tasarruf artışıyla sağlanabilir.
Ancak tasarruf özendirici hale getirmelidir. Yoksa tasarrufu artıcı mücadeleden bir sonuç alınmaz.
&&&
Tabi ki her şeye rağmen, ülkemizde istihdam sağlayacak yatırımcıya ihtiyaç varsa o zamanda yapılacak olan bellidir. İstihdam oluşturacak ve katma değer katacak olan yatırımcılar yeterince desteklenmelidir.
Bununda başka bir yolu olmadığı herkesçe bilinmektedir. Ekonomide ülkemizin hedefi çok büyük. Dünyanın 10. Avrupa’nın 3. büyük ekonomisi hedefini ortaya koyduk.
Peki, bunu başarabilir miyiz? Başarmamak için hiçbir engelimiz yok.
Ancak enflasyonla mücadelede kararlı olmak ve yatırımcıyı dışarıya götürecek olan problemleri çözmek yapılacakların başında geliyor.
Ne dersiniz öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.