1. YAZARLAR

  2. Serkan Karataş

  3. Üretimin Yeni Görünümleri
Serkan Karataş

Serkan Karataş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Üretimin Yeni Görünümleri

A+A-

Kapitalizmin en büyük sonuçlarından biri de şüphesiz ülkelerin ve buna bağlı olarak gelişen ekonomilerinin “sermaye birikimine” önem vermeleri olmuştur. Sermaye birikimi esasında üretim için yatırım amacından ziyade, güç gösterisi olmuş ve akabinde rekabetin de düzlemini değiştirmiştir. Gelişmekte olan ülke ekonomileri de üretimi ve bunlardan elde edilen gelirleri denetleyerek gelir dağılımı noktasında yanlış politikalar izlemek zorunda kalmıştır. Sınırların kalktığı bir dünya piyasasında hem dış dengeyi sağlamak hem de yerel düzlemde ekonomik dağılımı sağlıklı bir şekilde sürdürmek gittikçe güçleşmekte ve küçük ölçekli ticari faaliyetlerin çoğunlukla bu güçlükten etkilendiğine tanık olmaktayız. Peki, tüm ekonomi programlarında sıklıkla özetlenen bu genel durum karşısında “üretim algımızı” ne şekilde değiştirmeliyiz? Öncelikle “maddi uygarlığın” yıkımları karşısında günümüz insanının nerede durduğunu yorumlamak gerekiyor.

***

Emeğe dayalı üretimden ziyade, hizmet sektörünün ağırlık kazandığı bir ortamda elbette “yerel olandan” kopuşlar da yaşanıyor. Bu toprağın ve toprak üzerinde yaşayanların mayalandığı manevi ve kültürel değerler kapitalizm çarkında öğütülürken, hızlı büyüme ve daha çok kazanma dürtüsü üstte değindiğimiz “sermaye birikiminin” kim için, ne için olduğunu tekrar gözden geçirmemize ihtiyacımız olduğunu bize hatırlatıyor. Zira üretimden elde edilen mutluluğun salt bireysel tatminlerden ziyade, çevresindekileri de mutlu ederek, yüzünü güldürerek gerçekleştirildiği ekonomi tarihimize göz ucuyla değil, bu toprakların kazanımlarının bu noktalarını derinlemesine tekrar analiz etmek gerekiyor. Bu bağlamda yeniden bir üretim algısı oluşturmak için temelde “imece kültürü” gibi değerleri tozlu raflardan çıkararak bunları günümüz ekonomik modellerine nasıl uyarlamamız gerektiğinin tartışmasını yapmamız gerekiyor.

***

Birlikte hareket etme ve beraber büyüme gibi değerleri yeniden işler hale getirerek, bunun temellerini de atarken günümüz ekonomik enstrümanlarını yeniden yorumlayarak hareket etmemiz gerekiyor. Vakıf ve dernek gibi aynı çatıda buluşmaya yarayan kurum ve kuruluşların da işleyişini farklı düzlemlere evirmek ve bu doğrultuda örnek bir model ortaya koymak şu an öncelikli eğilmemiz gereken noktalar olarak gözüküyor. Bilmeliyiz ki, bin yıldır aynı çatıda yaşadığımız bu topraklar, bin yıldır üzerinde kurulan planlara rağmen her türlü badireden geçerek bizlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bu toprakların hakkını, zalimce sürdürülen bir ekonomik rekabetin karşısına, kendi öz mayası ile beslenen ve “beraber hareket edebilme” kültürünü canlandıran bir modelle verebiliriz. Bunun için de bireysel kazanımlardan ziyade, birbirimizin kazanımlarını daha çok ön plana çıkarmalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.