1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Üretken ve İcraatlı Olmak
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Üretken ve İcraatlı Olmak

A+A-

Ülkemizde yaşananlara ve hayatın bakış açısına bakıyoruz da toplumumuz da herkes çok şeyi biliyormuş gibi hareket etmeye başlamışlar.  Yapılan işle alakası olmadığı halde ısrarla yapmaya çalışmaları yapılan/ yapılacak işin değerini ve önemini kaybetmesine sebep oluyor. Her alan da olduğu gibi futbol için de bu geçerli. Futbolla alakası hiç olmamış, futbol oynamamış, oynamışsa da az oynamış insanlar bile yorum yapar iş bilir oldular.

Futbol fanatiği olmak veya futbolu seyretmek profesyonel bir düşünceye hakim olacağın anlamına gelmez. Maalesef ki yaşadığımız/ yaşanılan görüntüler para ile bir yere gelip Başkan ya da yönetici olan biri kendini bu işin uzmanı profesyoneli zannederek futbola el atıyor ve karışıyor bu alan ve mevki ile asla ölçü tutulamaz. Neden altyapılarda oyuncu çıkartamadığımız, neden yetiştiremediğimiz ve neden başarı sağlayamadığımız aşikardır. Futbolu bilenlerle ve doğru yapıldığında başarılar gelir. Baktığımız zaman dünya ülkeleri ile kabul görmüş bizimde ortak değerlerimiz var. Teknolojik olarak baktığımız zaman, bilgiyi en iyi kullanacağımız zamandayız. Bu demektir ki bir futbolcuyu yıldız yapabilmek için gizli kalmış/ kalacak bir durum yok. Yani ‘’gizli bir sır değil’’ önemli olan bunu hayata geçirmek, hayata geçirildiğinde de uygulama olarak, sporcu kalitesi olarak, farklılık olarak kulüplerimizin bakış açısı değişir ve başarı o zaman gelir.

Oyuncu yetişmesinde de altyapıdan, üstyapıya geçiş sürecinde önemli olan iki unsur, altyapıdaki eğitim döneminin nasıl olduğu,

Üstyapı seviyesine (profesyonel) geçiş oyuncuyu yetiştirmek. Tecrübe sağlamak ve kulübe ekonomik doğrultuda değer sağlamaktır.

Bu iki önemli unsuru uygulamak kulübün başarısı demektir.

Bakınız dünya çapındaki kulüplere, kendi altyapılarındaki sporcuları yetişmesinde ki iki önemli faktör biri ekonomik değer diğeri ise kulübü benimsemiş takımın temel taşı diyeceğimiz sporcuları yetiştirmek.

Ülke futbolumuz da düzenli bir çalışma olmasa da kulüp altyapılarında sporcular/ futbolcular yetiştirilmeye çalışılıyor. Fakat altyapı oyuncusunun A takım dediğimiz üst takıma geçiş süreci boyunca düzenli çalışma periyotları ile oyuncu geçişi sağlayıp, kulüp ekonomisine katkı sağlaması için yıllardır aynı bakış açısından kurtulup daha yenilikçi, daha farklı düşüncelerle üretken olmamız gerekiyor.

Bu işle uğraşanların unutmaması gereken ana konuları bilmesi lazım, bunların üzerinde çalışıp ona göre yollarını çizmeleri gerekir.

Kulüpler olarak, Antrenörler olarak akademik olarak düşündükleri altyapılarda bazı kriterleri unutmamaları gerekiyor.

-Potansiyele yakın sporcuları tespit etmelerini

-Eğitimsel olarak (Antrenör) uzmanlık kalitesini

-Fiziksel yapı olarak tesisleri, sağlıklı çalışmayı, antrenman ortamını

-Sporcunun futbola gelişim olarak bakışını, yapısal durumu, mali açıdan önemi, tekniksel durumu, idari olarak ta farklılıkları

Bunları bilmek ve uygulamaya dökmek önemli unsurdur.

Konu ile alakası olmayan insanların can simidi olarak düşünülmesi basma kalıp düşünülmektedir bu klişeden kurtulmalıyız.

Bu işi biliyor gibi yapıp, bilmeyenleri sektörden uzak tutmamız gerekiyor. Kulüpler olarak tercih yaparken seçici olmalıyız. Alanında tecrübeli, bilgili ve bu işi severek yapanları öncelikle tercih etmeliyiz biliyormuş gibi yapanları değil. Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.