1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Uyanın Güneş Doğdu
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Uyanın Güneş Doğdu

A+A-

Enerji tasarrufu yapabilmek, güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak için daha etkili uygulamalar yerine saatleri geri al, ileri al ile uğraşmaya devam ediyoruz. Geçen dönem bu sayede 500 milyon TL tasarruf sağlamışız.

*

Faydası olur mu bilmem ama yöneticilerimiz uyumuyorsa 1994 yılından beri tekrar ettiğim bir önerimi hatırlatmak istiyorum; Türkiye büyük bir ülke, kaynakları ile insanı ile büyük potansiyel sahibi, bu potansiyeli efektif hale getirmek için uyanmak, uyandırmak, verimli çalışmayı, zamanı etkin kullanmayı öğrenmek gerekiyor.

*

Önerim şöyle; UYUYARAK KALKINABİLİRİZ! Sanayi sektöründe mesai saatlerini 06:00’ya alalım. Hayatın ve rahmetin kaynağı olan güneş uyandıktan sonra uyumaya devam etme lüksümüz olmamalıdır. Bunu yaparsak;

1-Sabah 06:00 da işe yetişmesi gereken insanımız erkenden uyuyacağı için incir çekirdeğini doldurmayan, kanalizasyon kokan TV programlarını izlemekten kurtularak zihinsel bir temizlenme sürecine girer. Günlük 4-6 saat TV izlemekten kurtulan beyinler kendine gelmeye başlar.

2- Güneş doğmadan önce uyanmak, bilim adamlarının kabul ettiği ve önerdiği sağlıklı bir davranıştır. Sabah namazının o saate konulması insanları uykusuz bırakmak için değil daha anlamlı bir sebep için olduğu anlaşılır.

3- Sabah erken işbaşı yapan kişi, erkenden işini bitirir ve evine, ailesine, çocuklarına, eşine dostuna, sosyal görevlere henüz güneş batmadan zaman ayırabilir. Güneşin enerjisini daha verimli kullanmış olur.

4- Erken uyuyan hane halkı, günlük 2-3 saat daha az elektrik tüketimi ile tasarruf sağlamış olur.

5- Büyük şehirlerde, trafik rahatlar. Hizmetler sektörü, sanayi sektörü, eğitim sektörü hepsi yaklaşık aynı saatlerde gidiyor ve aynı saatlerde dönüyor, trafik sıkışıyor elbette. Teorik olarak bu trafiğin 1/3’ünü temsil eden sanayi sektörü 2 saat önce iş başı yapsa, yollar kalan 2/3’e rahatlıkla yeter. Aynı şey mesai çıkışında da yaşanır. Trafik aynı saatlere yığılmaktan kurtulur.

*

Değinmeden geçemeyeceğim, Türkiye’yi elektriksiz bırakan 31 Mart vakasında maruz kaldığımız sadece bir günlük kayıp nedir? Hesaplayıp söyleyen olmadı henüz. Biz de işin o tarafında değiliz. Fakat ülkemizi karanlığa gömen, hayatı felç eden benzeri görülmemiş bu elektrik kesintisi bir teknik arıza ise veya dış mihrakların yani düşmanların düzenlediği bir siber saldırı ise bizim yetiştirip, arızaları önleyin, önleyemezseniz hızlıca giderin, saldırılara karşı tedbir alın, engelleyin diye devlet olarak hükümet olarak bazı makamlara getirdiğimiz kişilerin eli armut mu topluyor? Yoksa makamlarının gerektirdiği vasıfları mı taşımıyorlar? Şeklinde sorulara cevap bulmaya çalışıyoruz…

*

 

Tatlı uykular, erkenden, iş işten geçmeden uyanmalar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.