Gül Erdoğan

Gül Erdoğan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Uyku Saati…

A+A-

Merhaba, ben Gül. Geride bıraktığım 26 yıl boyunca sevdiğim şeyler listesinde ‘kelimeler’ hep ilk 5’in içinde oldu. Elim dilim hep güzele çalmak istiyor fakat hep bir sukutuhayal… Tahayyül* edersiniz ki ülkece güzel olan her şeye muhtacız. Velhasılıkelam bu köşede ‘Salı Günlüğü’ adı altında ömrümüzün kesitlerine bakacağız. Elimiz, hüzne kaçsa da ‘güzeli görmeyi’ ödev edineceğiz.

***

Kadınların bildiği bir lisan vardır. Kelimelerin arka bahçesinde gezinen kadınlar vardır. Mesela, sen bir söylersin ama o çok anlar. Biz de az söyleyeceğiz çok anlayanlar için. Geçenlerde, üzgün olduğum zamanlar saatlerce hatta mümkün olsa günlerce uyuyabildiğimi farkettim. Bunu biraz eşelediğimde sıradan bir uyku hali olmadığını, üstelik bilimsel birargümanı olduğunu gördüm. Beyin uyku sayesinde, olası bir cinnetten kendini koruyormuş meğerse. Yani bir ‘es ver’ diyor. Bir nevi uykuya sığınıyormuşum. Aksi halde delirmek işten değil.

***

Şu sıralar millet olarak böyle bir uykuya ne çok ihtiyacımız var. Kadın erkek demeden; biraz kendimize sığınsak, uykuya kaçsak, içimizi görsek, içerden dışarıya bakabilsek…3 deyince biraz uyusak. Hı? Kabul edelim güzel fikir. Çünkü delirmek üzereyiz. Haberlerde okuduğum, kanımı donduran konuları açmak istemiyorum; fakat sizin işaret ettiğim konulara hâkim olduğunuzdan hiç şüphem yok. Eskiden ‘kalp kırmanın’ en büyük kötülük olduğunu düşünüyordum aslında hâlen öyle düşünüyorum. Lakin biraz seyirci olunca olmuşa, ölmüşe; şimdilerde meziyet olmuş kalp kırmak.

***

Kalp kırmak tam olarak durumu özetlemedi farkındayım, bir hayat ve onlarca hayat... Ne kadar ucuz artık dimi birinin nefesini kesmek, mecazi değil gerçeğin dik âlâsından söz ediyorum, ölmek, öldürmek; yiğitlerimiz, evlatlarımız, hepsi bir dilber olan kadınlarımız… ‘vah gidene, ahlar da hep kalanlara…’

***

Bize bir şey oldu,

Tahammül bitti.

Bir şey oldu,

Göz görürken gönlümüz artık lalüebkem*…

Eskiden böyle değildi değil mi?

O kadar eskiyi, güzeli hatırlayan birinin ‘evet’ cevabına muhtacız.

Hadi birisi ‘evet eskiden her şey güzeldi istersek şimdi de güzel olur, olabilir’ desin.

Biraz umut eksin, su serpsin çorak gönlümüze.

Ateş düştüğü yeri yakarmış... Lafügüzaf*,

Her yer is.

Sis.

Viran.

Kıyamet diyorum, kopuyor.

 

Haftaya kadar güzeli bulmak ümidiyle, bulan olursa haber göndersin :) Allahaısmarladık...

 

*Tahayyül-Hayalde canlandırma

*Lalüebkem-Dili tutulmak

*Lafügüzaf-Boş söz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum