1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Uyuşturucu Tehdidi Üzerine-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Uyuşturucu Tehdidi Üzerine-1

A+A-

Ankara’da AB destekli ‘Çocuğa şiddet ve çocuk istismarı’ konulu bir çalıştay düzenlenmişti. Yurdun muhtelif illerinden çok sayıda yetkin isim katıldığı 2014’deki bu programda aile, okul ve sokaklarda çocuğa yönelik şiddet ve istismar ile birlikte ‘dudak uçuklatan’ sorunları öğrenmenin ağırlığını yaşamıştık.Bilhassa İstanbul, Ankara, Adana, Mersin gibi illerden gelen katılımcıların okul civarlarındaki istismarcıların yöntemleri ve uyuşturucu satıcılarıyla ilgili anlattıkları yeni neslin nasıl tehlikelerin kucağında olduğunu ortaya koyuyordu. Cinsel istismarcıların çocuklara kurduğu tuzakları, uyuşturucu bataklığına çekilen ortaokul, hatta ilkokul çocuklarını anlatan öğretmenlerin yüreklerindeki tedirginlik dudaklarından dökülüyor, gözlerinden fışkırıyordu.Yolda yürümekten korkuyoruz, diyordu bir öğretmen. Diğeri, uykularını bölen öğrenci manzaralarını anlatırken gözleri bulutlanıyordu. İlkokulun henüz başındaki öğrencinin -kendi usulüyle- hazırladığı uyuşturucuya tanık olan öğretmenin anlattıkları, bu illetin ne seviyelerde olduğunu ortaya koyması açısından önemliydi. Hayretlerimiz ve suskunluğumuz karşısında, “Konya’da durum nasıl?” sorularına muhatap oluyorduk. Onlardan duyduklarımızın Konya’da yaşanılmış şeyler olmadığını söylememiz büyük şaşkınlığa yol açıyor, “Konya bu işe çözümü nasıl üretti, ne gibi tedbirler aldı?” sorularının önünü açıyordu. Kapanış oturumunda akademisyenler Türkiye’de yaygın olan istismar, şiddet ve çocukları uyuşturucuya yönlendiren olayları özetlerken, AB gözlemcisi de yaşanan sorunların Avrupa ile benzerlikler gösterdiğine işaret edip, “Konya’yı tebrik ediyoruz. Çocuk istismarına şiddete karşı alınacak etkili önlemler ve uyuşturucudan koruma yöntemleri konusunda öğreneceklerimiz var, Konya’yı alkışlıyoruz” demişti.

***

Geçen hafta rutin sağlık kontrolüne gittiğimiz hastanede MR çekimi için sıra beklerken bir hasta yakınına gelen telefon sıcak saatler ve hararetli bir ortam oluşturdu. Anlattıklarına göre; öğrenci olan yeğenleri Aydınlıkevler civarında servisten inip evine giderken önüne geçen bir uyuşturucu müptelâsı tarafından bıçaklanıp telefonu gasp edilmişti. Başka bir hastaneye kaldırılan talihsiz gencin yanına gidebilmeleri için sıramızı vererek yardımcı olmaya gayret ettik.Konu açılınca, öğretmen olan bir diğer hasta, yakın tarihlerdebir öğrencisinin uyuşturucu kullanıcısı genç tarafından nasıl bıçaklandığını şu sözlerle anlattı:

-Evine dönmekte olan öğrencimizin yanına yaklaşan madde bağımlısı bir genç, birini arayacağını söyleyerek telefonunu istemiş. Aldığı telefonu cebine koyup yürüyünce; yardımcı olma duygusuyla telefonunu veren öğrencimizpeşinden gidip ısrarla geri istemiş. Bunun üzerine ‘evimize varıyoruz, orada vereyim’ demiş. Çocuğu evin bodrumuna sokup orada bıçaklayınca, çığlıkları duyan annesi koşup kurtarmış ve telefon edip, kendi çocuğunu polise teslim etmiş. Öğrencimiz ağır yaralı olarak hastanede 15 gün kadar komada kaldı, Allah’a şükür şimdi iyi durumda.

Yarın devam edeceğiz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.