1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Uyuşturucu Tehdidi Üzerine-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Uyuşturucu Tehdidi Üzerine-2

A+A-

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Öğretmen arkadaş, ilkokul öğrencisi torununun kendisine anlattığı ‘okul önü manzarasını da’ naklederek uyuşturucu satıcıların metotlarını örnekledi;

-Torunum geçenlerde yanıma gelip, okul önünde bir adamın renkli şekerler sattığını, kendisine de bu şekerlerden vermek istediğini söyledi. ‘Aman uzak dur, sakın alma’ diye tembih ettikten sonra, okulunun idarecilerini arayarak bilgilendirdim, emniyet tedbirleri için polisi bilgilendirmelerini istedim. Aileler de çocuklarının üstlerini, çantalarını kontrol etmenin yanında hal ve hareketlerini gözlemlesinler. Bu illete bulaşmalarını önlemek için toplumsal bilincin daima uyanık olması lazım. Aynı gün peş peşe dinlediğimiz -uyuşturucu sebepli vahşetlerin- bizim daha birkaç yıl önce Avrupa ülkelerine alkışlattığımız örnek şehir Konya’da yaşanmış olmasına inanmak istemedik.

***

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “PKK bizim için nasıl bir tehditse, PKK'lı teröristlere ne yapıyorsak uyuşturucu satıcılarına da aynı şekilde davranmak zorundayız. Kimse bizim geleceğimizi zehirleyemez. Uyuşturucu satıcısını gören güvenlik görevlisi ne yaparsa yapsın sorumluluk bana ait” şeklindeki sözlerinin kıymeti, son derece açıktır. Fakat uyuşturucuyu ülke topraklarına sokan ağababalarının yolunu kesmedikçe, sokak satıcılarını temizlemek tehdit ve tehlikenin önünü almayacaktır. Zira sokak satıcısını ne kadar temizlersek temizleyelim; onlar yenilerini bulmakta zorlanmayacaktır.

Yandan çarklı Amerika

Amerika Başkanı Trump’ın ‘Suriye’den çekileceğiz’ sözünün arkasındaki gerçek niyet, çok geçmeden gün yüzüne çıktı. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye ziyareti öncesinde gittiği İsrail'de, “Bizimle tam koordinasyon olmadan Türkiye'nin Suriye'de askeri operasyon düzenlemesini istemiyoruz” diyerek; Türkiye’nin kendi güdümlerine girmesini arzuladıklarını ifşa etti. “Kürtleri korumaya yönelik anlaşma imzalanmadan Suriye'den ABD askerlerinin çekilmesi gerçekleşmeyecek” diyen Danışman, “Türkiye'nin Kürtleri vurmama sözünü vermesi, Başkan Trump’ın talebidir” ifadelerini kullandı. Terör örgütü PKK ve YPG'yi savunmasıyla bilinen Bolton, “Kuzey Suriye'den çekilmek için DAEŞ kalıntılarının temizlenmesi ve Türkiye'nin ABD'nin müttefiki Kürt savaşçıların can güvenliğini garanti etmesine bağlıdır” diyerek, ‘Aşağılık Amerikan projesini’ kustu.

***

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın vakit geçirmeden, “Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır. Türkiye'nin hedefi DEAŞ ve PKK, PYD, YPG terör örgütleridir. Mesele, PKK, PYD, YPG'nin kendisine tabi olmayan Kürtlere de zulmederek kurmaya çalıştığı düzen ve ülkemize yönelik terör eylemleridir. Bir terör örgütünün ABD'nin müttefiki olamayacağı ise izahtan uzaktır” şeklinde bir açıklama yaparak gereken cevabı gerektiği usulde verdi. “Bir terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini ileri sürmek, her şeyden önce Kürt kardeşlerimize saygısızlıktır” diyen Kalın, Türkiye'nin PKK ve Suriye uzantılarına yönelik mücadelesinin bir amacının Kürtleri bu terör örgütünün zulmünden ve baskısından kurtarmak olduğuna işaret ederek kurnaz kovboya hak ettiği cevabı verdi.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.