1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Uyuyarak Kalkınmak Mümkün
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Uyuyarak Kalkınmak Mümkün

A+A-

Türkiye yeni bir dönemeci daha geçti, seçilen Belediye Başkanlarımıza, Meclis Üyelerimize ve Muhtarlarımıza başarılar dilerim, onların başarısı memleketin başarısı olacaktır. Seçilenler memlekete hizmet getirmek kadar halkı, milletin yararına olacak konularda bilinçlendirmek ve yönlendirmek ile de sorumludurlar. Bu sorumluluklardan birisi de halkı uyutmaktır.

*

Gittiğim gelişmiş ülkelerde, özellikle sanayi sektöründe çalışanların sabah erkenden işe başladığını gözledim. Fakir ve gelişmemiş ülkelerde böyle bir alışkanlık yok.  Bizde de “erken kalkan yol alır” diye atasözü var ama erken kalkan yok. Çünkü erken kalkmak için erkenden uyumak gerekir… O halde dikkatinizi çekmekte yarar olabilir; sabah namazı insanları uykusuz bırakmak için konulmamış o saate. Namazın bir de zaman planlama gücü var, bir daha hatırlatayım izninizle.

*

Türkiye büyük bir ülke ve kaynakları ile insanı ile büyük bir potansiyel sahibi ancak bu potansiyel ile yol almak için erken uyanması gerekiyor, erken uyanmak için de erkenden uyuması… Bu konuda sorumluluk sadece Belediye Başkanlarını ile sınırlı değildir, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri ve dahi İşadamları Derneklerinin Başkanları da bu sorumluluktan üzerlerine düşeni almalıdır.

*

Türkiye çok çalışmalıdır ve verimli çalışmayı da öğrenmelidir bunun için stoklanamayan sermaye faktörü olan zamanı etkin kullanma yollarını bulmalıdır. Zamanı etkin kullanmak için, hayatın ve rahmetin kaynağı olan güneş uyandıktan sonra uyuma lüksümüz olmadığını anlamamız gerekir… Bu anlayışı geliştirmenin ilk adımı sanayi sektöründe mesaiyi saat 06:00’da başlatmak olabilir. Bu sayede;

1-Sabah 06:00 da işe yetişmesi gereken kişi erkenden uyumak zorunda kalacağından ahlak yoksunu, içi boş, çöplük TV programlarını izlemekten kurtulur ve zihinsel bir temizlenme sürecine girer.

2- Güneş doğmadan önce uyanmak, bilim adamlarının kabul ettiği ve önerdiği sağlıklı bir davranıştır.

3- Sabah erken işbaşı yapan kişi, erkenden işini bitirir ve evine, ailesine, çocuklarına, eşine dostuna, sosyal görevlere gün ışığında zaman ayırabilir.

4- Erken uyuyan hane halkı, günlük 2-3 saat daha az elektrik tüketimi ile tasarruf sağlar.

5- Zavallı TV kanallarından gece yarılarına kadar süren kaliteli programlar bekleyemeyiz. TV kanalları haklı(!) olarak ucuz ve içi boş programlar yapmak zorunda kalıyorlar. TV izleme süresi 2-3 saat azalırsa, kalan süre için daha kaliteli programlar yapabilirler.

6- Büyük şehirlerde, trafik rahatlar. Teorik olarak trafiğin 1/3’ünü temsil eden sanayi sektörü 2 saat önce işine gitmiş olursa, yollar kalan 2/3 e rahatlıkla yeter. Aynı şey mesai çıkışında da yaşanır. Trafik aynı saatlere yığılmaktan kurtulur.
*

Bu önerim 25 yaşına bastı. Uygulamada zorluklar elbette olacaktır, milleti yönetmek ile millete hizmet etmek arasında kalan siyasetçiler arasındaki fark zorluklara çözüm getirdikleri ölçüde anlaşılacaktır… Çözüm üreten siyasetçiler kazanacaktır.

*

Tatlı uykular, erken uyanmalar dilerim. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.