1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uzunay: Sağlıkçıların sorunları çözülmeli
Uzunay: Sağlıkçıların sorunları çözülmeli

Uzunay: Sağlıkçıların sorunları çözülmeli

Memur-Sen Konfederasyonu çatısı altında sendikal faaliyetini sürdüren Sağlık-Sen 6. Dönem 7. Başkanlar Kurulu Toplantısı “Toplu Sözleşme” gündemiyle Ankara-Kızılcahamam'da gerçekleştirildi.

A+A-

Sağlık-Sen 6. Dönem 7. Başkanlar Kurulu Toplantısına katılan Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay toplantı sonuç bildirgesi hakkında şu bilgileri aktardı. “Yaklaşık 18 aylık pandemiyle mücadele sürecinde geldiğimiz nokta da hükümet tam normalleşme için gün sayarken, mücadelenin kahramanları sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarını da ivedi bir şekilde çözüme kavuşturmalıdır. Sağlık çalışanlarının ülkenin “hayat sigortası” olduğu gerçeğinden hareketle; mali, sosyal ve özlük haklarında yapılacak iyileştirmeler, sadece sağlık çalışanlarını değil, 84 milyon vatandaşı da doğrudan ilgilendirmektedir.

Sağlık sistemini ayakta tutan, gece gündüz alın teri döken çalışanlardır. Çalışanların sorunlarının çözümü, huzur ve refahlarının artması, sağlık sistemini çok daha güçlü kılacaktır

Döner sermaye adaletsizliği, sözleşmeli istihdam, yetersiz istihdam, kreş, şiddet, mesai ve nöbet ücretlerindeki sorunlar sağlık çalışanlarının boynunu bükmekte, mesleklerinden soğutmakta, tükenmişliğe itmekte, aile bütünlüklerini bozmaktadır.”

Uzunay şunları söyledi: Alın terini ve hakkaniyeti esas alan “çalışan” odaklı yaklaşımla, 1 milyon sağlık ve sosyal hizmet görevlisinin sorunlarını çözmek mümkündür. Kamu işvereni, Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerini, bu bağlamda fırsata dönüştürmelidir.

Sağlık çalışanları kamu görevlileri arasında maaş açısından her geçen yıl geriye gitmiştir. Oysa görev ve sorumluluklarında azalma bir yana, kat be kat artış olmuştur. Bunun yanında enflasyon aldıkları ücreti adeta eritmiştir. Bu gerçekten hareketle enflasyon farkı yerine, enflasyon artı refah payı verilmelidir. Sağlık-Sen Toplu Sözleşme görüşmelerine, bu bilinçle oturarak, 1 milyon sağlık ve sosyal hizmet çalışanının emek ve hak mücadelesini kararlılıkla temsil edecektir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.