1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Van Güzeldir Güzel
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Van Güzeldir Güzel

A+A-
Geçen hafta içinde Konya’dan 27 gazeteci birlikte Van’da üç gün süren bir programa katıldık. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Konya Gazeteciler Cemiyeti ve Vangölü Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen ve 'Van Değişim Programı' adı verilen projenin ilk adımı attık.
Konya Gazeteciler Cemiyeti tarafından sunulan projenin TC. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmasının ardından yapılan çalışmalar çerçevesinde ilk olarak Konya'dan 27 gazeteci meslektaşlarımızla birlikte Van'a gittik. 3 gün süren gezi de Vanlı meslektaşlarımızla bir araya gelirken, Van'ın tarihi ve kültürel bölgelerini de gezme imkânı bulduk.
Bu gezinin en önemli amacı ise, Türkiye genelindeki gazetecilerin birbirleri ile dayanışmalarını sağlamak ve mesleki birikimlerini paylaşmaktı. Üç gün içinde Van'ı tanıma imkânı bulduk. Tarihi, kültürü ve ekonomisi hakkında bilgi edindik.
Bizler ve Van’daki gazeteci meslektaşlarımız verimli geçen programla mesleki dayanışmamızın yanında bir dostluk, kardeşlik köprüsünü birlikte kurduk.
Bize bu imkânı veren ve emeği geçen kurum ve kuruluşlarla Van’da bizleri misafir eden Vangölü Gazeteciler Cemiyeti yönetimine teşekkür ediyorum.    
&&&
Van hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum;
Van Anadolu’nun en büyük kapalı havzası olan Van Gölü kıyısında toprakları verimli, akarsuları bol, iklim koşulları oldukça elverişli bir yerleşim merkezidir. Bu yüzdende de tarihin çok eski çağlarından beri birçok medeniyetin hakim olduğu bir yer olmuştur. Arkeolojik araştırmalara göre M.Ö. 2000 yılında bu bölgede ilk olarak devlet kuranlar Hurrilerdir.
Daha sonra Hurrilerin devamı olan yerli kavimler tarafından M.Ö.900 yıllarında başkentleri Tuşba (VAN) olan Urartu Devleti kurulmuştur. Urartular M.Ö. 612 yılına kadar Van Bölgesinde güneyde yukarı Mezopotamya’ya kadar uzanan topraklarda hüküm sürmüşlerdir.
Çağrı Bey döneminde Anadolu’ya keşif amaçlı yapılan seferler 1071 Malazgirt Zaferiyle neticelenmiş Van ve çevresi Büyük Selçukluların egemenliğine girmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Safevi Devletini yenen Osmanlı orduları 1458’de Van fetheder.
Türklerin Anadolu’yu yurt edinmelerindeki en önemli tarihi tanığı olan ve sinesinde o döneme ait izleri 1000 yıldır büyük bir özenle koruyan Van’ın Ahlat ilçesi Selçuklu’nun önemli merkezlerinden olmuştur. Burada bulunan mezarlık Cennetül Baki’den sonra ikinci İslam mezarlığıdır. 1071 yılından beri kullanılmış bir mezarlıktır. Selçuklu’ya ait eserler bulunmaktadır.
&&&
Hayvancılık ilin geleneksel geçim ve istihdam sektörüdür. Van'da hayvancılığın temel sektör olmasından il arazisinin önemli bölümünün çayır ve mera olmasının payı büyüktür.  İlde tarımsal üretimi arttırmak amacıyla ürün değişikliği çalışmaları yapılmaktadır. Tarım sektöründe çalışanların oranı Türkiye ortalamasının üstündedir.
Ticaret, turizm ve sanayi faaliyetleri de ekonomide önemli bir yer tutmaktadır. İlde gıda, meyvecilik, dokuma ve giyim, lastik, plastik sanayi tesisleri faaliyet göstermektedir. Son yıllarda mermercilikte de adından söz ettirmektedir.  Nüfusu1 milyonun üzerindedir. Ayrıca Van İran Devletiyle sınır olan bir ilimizdir. Bu yönüyle de önemli bir özelliğe sahiptir.
Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölünün çevresindeki yüksek dağlar ilin sınırını oluşturur. Van, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunun diğer bütün iller gibi tarih, doğa, kültür ve kış turizmi bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Bunlara ek olarak birde deniz turizmi potansiyeli vardır ki, uygun yatırımlarla burada dört mevsim çeşitli turizm etkinlikleri düzenlenebilir. Bu anlamda da yatırımcıları bekliyor.
Van geldiği noktada Doğu ve Batı Türk-Kürt kardeşliğinin merkezi olup, terörle anılan il olmanın talihsizliği içinde modern bir kent kimliğinin yanında doğal güzellikleriyle de dikkatleri çekmektedir.
&&&
Bu kentte, gördüğüm kadarıyla bir huzursuzluk yoktur. İnsanları da karamsar değildir. Aksine bu şehirde yaşayan insanlar samimi, dost canlısı ve misafir severdir.
Barıştan yanadır. Devletten eksik yatırımlarının tamamlanmasını beklemektedir. Samimi ve kardeş duygularla Konya’dan yatırımcıları beklemektedir.
Söylendiği gibi Van, terör ve terör olaylarında dolayı sıkıntılı bir şehir değildir. Birlik ve beraberlikten yanıdır.
Aslında turizmde önemli bir potansiyeli olan Van’ın en büyük talihsizliği yeterince bu potansiyelini değerlendiremiyor.  Tur operatörleri Van’ı programlarına alırsa bölgede bir hareket gelecektir.  Van ve bölgesinde ekonomik bir canlılık gelecektir.
Gelinen noktada Van bugün, bir sağlık ve eğitim üssüdür. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde 30 bine yakın öğrenci bulunuyor.
Üniversiteye, Van bölgesinin etrafındaki illerden sonra Kuzey Irak, Afganistan, İran, Irak ve bazı Avrupa ülkelerinden dahi öğrenciler geliyor.
Sonuç olarak bütün bunları yerinde görmek sizlerde daha iyi bir intiba bırakacaktır.
Yolunuz Van’a düşerse gezip gördükten sonra, mutfağının lezzetlerini tattıktan sonra sizlerde Van Güzeldir, güzel diyeceksiniz.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.