1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Van’la Kardeşliğimiz Güçlendi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Van’la Kardeşliğimiz Güçlendi

A+A-
Bir ay önce Konyalı meslektaşlarımızla Van gittik ve üç gün misafir olduk. Van’ı her yönüyle tanıma imkânı bulduk. Mesleki anlamında da bir dayanışma örneği gösterdik. Konya ile Van arasında bir kardeşlik köprüsünün ilk adımını atmıştık.
İyi ki de Van’a gitmişiz. Terör olaylarının arttığı bir dönemde böylesine anlamlı bir gezi yaparak meslektaşlarımızın çalışma koşullarını ve mücadelelerini gördük. Orada bugün ihtiyacımız olan kardeşliğimiz için bir adım atarak bir kardeşlik köprüsü kurmuştuk.
Van’dan şehrimize gelen 30 meslektaşlarımızı da bu kez Konya olarak biz misafir ettik. Elimizden geldiğince Konya’yı, tarihi eserlerini ve kenttin güzelliklerini tanıttık. Bu geziden Vanlı meslektaşlarımız çok memnun oldular. Bizlerde bu memnuniyetlerinden dolayı mutlu olduk.
Özellikle Konya Gazeteciler Cemiyeti ile Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’nin birlikte düzenlediği ve Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün desteklediği proje çerçevesinde her iki ilin gazetecileri olarak birlikte örnek bir kardeşlik için adım attık.
Beyşehir’de, Vanlı ve Konyalı gazetecileri misafir eden Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltın verdiği yemek sonrası yaptığı konuşmasında da Vangölü ile Beyşehir Gölünün kardeş olmasına dile getirerek, “Beyşehir gölünü artık Beyşehir denizi demeye başladık. Vanlı kardeşlerimizde Van gölünü Van Denizi demeye başladılar. Dolayısıyla ben çıtayı yükseltiyorum. Van Denizi ve Beyşehir Denizi Kardeşliği diyorum. İnşallah bu kardeşliğimiz uzun sürsün, birlikteliğimizi ve beraberliğimizi Allah’ım bozmasın. Bu mutluluğumuz sürekli olsun” şeklindeki mesajı da bu geziye ayrı bir anlam kattı.
&&&
Akyokuş’ta Vanlı ve Konyalı gazetecilere verdiği akşam yemeğinde Konya’da çok güzel bir birlik ve beraberlik olduğunu, sivil toplum kuruluşları arasında bir dayanışma olduğunu kaydeden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Halka belediye arasında geçmişten beri ciddi bir güven ilişkisi var. Bu da bizim en büyük gücümüzü oluşturur. Belediyeler olarak tüm kamu yatırımları dâhil her konuda elimizi taşın altına koymaya çalışırız. Bizim imkânımız bize ait değildir. Bizim imkânımız aynı zamanda milletimize aittir, ülkemize, devletimize aittir. Nerede ihtiyaç varsa o ihtiyacı karşılamaya gayret gösteririz. Allah ülkemiz, milletimiz, şehirlerimiz için hayırlı gelecek nasip etsin.”
Tahir Akyürek,  Konya’nın ayrı bir özelliğini dile getirirken de,  kurumlarla halk arasındaki güvenin ülke ve şehir hayatının vaz geçilmezlerinden olduğunu hatırlattı.
Gezinin son günü Van’dan gelen gazetecilerle Konya Gazeteciler Cemiyetinde birlikte bir basın toplantısı düzenlenerek gezi hakkında bir değerlendirilme yapıldı.
&&&
Burada Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, “Van’dan gelen meslektaşlarımızı üç gün misafir ettik. Umarım misafir severliğimizden memnun kalmışlardır.  Konya’yı en iyi şekilde tanıtmaya çalıştık. İnşallah verimli bir çalışma olmuştur.  Bu projedeki temel amacımız birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu canlı tutma ve kaynaşmayı artırmaydı. Bunu başardığımıza inanıyorum. Bu projeye destek veren ve katkı sunan bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum.”
Sefa Özdemir, Konya’nın kardeşlik ve misafir severliğinin her zaman örnek alındığını vurgularken,  bu yönüyle de dikkatleri üzerine çektiğini hatırlatıyor.
Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Bekleyen’in değerlendirmesini sizlere aktarmadan geçemeyeceğim.
Osman Bekleyen, “Gez Dünyayı, Gör Konya’yı demişler. Konya’ya geldik. Nasıl kardeş olunduğunu gördük.  Hakikaten Konya gezilip, görülecek önemli şehrimizdir. Konyalı meslektaşlarımızla bir arada olmak, Konya’yı gezmek bizleri mutlu etti. Bu programın yapılmasındaki amaç; kültürel etkileşimi sağlamak, birlik ve beraberliği, kardeşliği geliştirmek ve kaynaştırmaktı. Öyle de oldu. Bu tür programlarla bölgelerin birbirleriyle farklı olmalarına rağmen, insanlık çerçevesinde bakıldığında ortak paydada buluşulabileceğini gördük. Hele ülkemizin içinde bulunduğu durumu da göz önüne alırsak anlamı daha iyi anlaşılır” diyor.
Bekleyen, Konya’nın kardeşliğe verdiği öneme dikkat çekerken,  misafir severliğinden ve dostluğundan çok memnun kaldıklarını dile getiriyor.
Vanlı meslektaşlarımızı misafir ettiğimizde program süresinde bizlere her anlamda destek veren kurumların yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.
Umarım Vanlı meslektaşlarımızla başlattığımız Kardeşlik Köprüsü Projesi diğer şehirlerimizi de örnek olur.
Onlarda bu tür projeleri ve organizasyonları gerçekleştirirler. Zira ülke olarak içinde bulunduğumuz süreçte birlikteliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirecek olan her türlü faaliyetlere ve organizasyonlara ihtiyacımız var.
Ne dersiniz öyle değil mi?
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.