1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Varlığım Birliğimize Armağan Olsun
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Varlığım Birliğimize Armağan Olsun

A+A-

Andımız’ı kaldıranlar, Andımız yerine ne koyuyorlar? Asıl sorun bu bence… Andımız’ı kaldıranlar, ırkçılık yapmayacağız derken, milliyetsizleşme hatasına düştüklerini fark ediyorlar mı?  Bunu fark etmeyenlerden Andımız’ı anlamalarını bekleyebilir miyiz?

*

Andımız’ı anlamış olsalardı, dün FETÖ gibi bir örgüte destek çıkmaz övgü düzmezlerdi. Andımız’ı anlamış olsalardı, bugün FETÖ ve benzeri örgütlerin istediği şekilde Andımız’a karşı tutum almazlardı.

*

İslam dininin birleştirici dilini siyasetin ayrıştırıcı diline alet ederek Andımız üzerinden fırtınalar koparanların tartışmasına katılacak değiliz. Bizim kanaatimiz bazı sorulara cevap bulmanın, kısır ve hamasi tartışmalardan daha faydalı olacağı yönünde;

*

Örneğin;

Soru 1) Anlamadığı şeyleri anlamak için anlayışını geliştirmek yerine, anlamadığı şeyleri inkar ederek, reddedenler nasıl bu kadar çoğaldı? Bu hatadan nasıl döneriz?

*

Soru 2) Müslümanlaşırken, fark etmeden Araplaşanlara, İslam dini ile Arap töresi arasındaki farkı anlayamayanlara, İslamcı görüntüsü altında Türk milliyetçiliğine karşı gelirken, Arap ırkçılığına hizmet ettikleri nasıl anlatılır?

*

Soru 3) Milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkı anlayamayanlar, İslam ümmetinin kurumsallaşması ve gelişmesinin önündeki en büyük engelin kendileri olduğunu anlayabilir mi? Anlasalardı, Andımız’ı ırkçı bir bakış ile değerlendirmezlerdi!

*

Andımız’da birilerini rahatsız eden nedir? “Ne Mutlu Türküm Diyene” denmesi mi? Bu sözü duymaktan rahatsız olanlara “pedagoji” bilimi içinde “Türküm diyenlerin mutluluk duyma” sebepleri anlatılamaz mı? Bu sözü söyleyebilmek için geçmişinde onlarca sebebi olan bir millet, diğerleri söyleyemiyor diye niçin susturuluyor?

*

Tarihte, İslam dini uğruna en çok şehidi veren millet Türk milleti değil midir? Bu, Türküm diyen herkesin övünebileceği bir gerçektir. Kuru kuruya övünmek ırkçılık olabilir ama övünürken ve övünçten mutlu olurken, bu duygulara layık olmak için daha fazla çalışma gereği duymak milliyetçiliktir… Pedagoji diyenler, yasaklamak yerine bunları da öğretebilir…  Öğretemez mi?

*

Soru 4) İslam dini uğruna en çok şehidi veren millet  hem de İslamcı görüntüsündeki fikirler ile nasıl milliyesizleştiriliyor?… Bu milliyetsizleştirme projesinin din düşmanı emperyalistlerin de hedefi olduğunu anlamak için başımıza daha neler gelmesi gerekiyor?

*

Eğer, birileri “Varlığım Türk Varlığına Armağan Olsun” sözünden rahatsız oluyorsa, bu rahatsızlık bahanesi ile çocuklarımız oy kaygısındaki siyasetçinin yasakçı zihniyetine feda edilmemelidir…

*

Eğer geleceği düşünüyorsak, Andımız “Varlığım Birliğimize Armağan Olsun” diyerek de bitebilir… Yönlendirmek, yok etmekten iyidir. Almanya’dan selamlar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.