Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vatan Yahut…

A+A-

 

Dün Vatan Yahut Silistre, bugün Vatan yahut Kerkük! Kendi tarihimize yalan derken düşman yalanlarını tarih diye anlatana kandıkça biz, kalmayacak bölgede bir karış yurd-u Türk!

*

Kerkük bölgesinin tekrar, Irak merkezi hükümetinin kontrolüne geçmesi sevindiricidir. Şu durumda IKBY yaptığı referandumu ile kaldı gibi görünebilir ama bu referandumu bugün kullanmasa bile geleceğe atılan bir tohum olarak görmekte yarar var. Hem de zamanı geçmiş tepkiler vermek yerine zamanında tedbir almamız için çok yararlar var.

*

Toprağın altına gömülen tohumlar görünmüyor diye sevinmek, biz iyi insanız bize kötülük gelmez düşüncesine kapılmaktan daha ahmakça olur.

*

Bir süre önce Kuzey Irak Türkmen Bölgesinde demografik yapısı değiştirilen yerleşim yerlerini hatırlayayım. Yok edilen nüfus kayıtlarını ve tapu kayıtlarını unutmayalım.

*

IKBY referandum sonrası geri adım attı diyecek gibi olanlar, durumu zafer gibi göstermek isteyenler var. Onlar öncelikle, “Yerinden yurdundan zorla ve hile ile çıkarılan Türkmenlerin hakları iade edilecek mi? Kuzey Irak, ABD işgalinden önceki demografik yapıya döndürülecek mi?” sorularına cevap vermeli.

*

Bir futbol oyununda hedef gol atmaktır ve gol atmak için topu rakip kaleye ulaştırma çabası içindeki tüm hareketleri bir süreç olarak strateji, bu süreç içindeki rakibe çalım atmak veya takım arkadaşına pas vermeyi de taktik olarak görelim.

*

Karşı kaleye doğru sürekli ileriye pas vermek gerektiren futbol oyununda, bazen geriye pas vermek, topu karşı kaleye atmaktan vazgeçmek demek olmuyor.

*

Üzerinde bir millet varsa vatan anadır. Devlet, milletin gücü ile kurulursa kutsaldır.

Başka bir devletin veya milletin kuruvereceği devlet ne tür bir devlettir?

*

Önceki birçok yazımda, Türkiye üzerinde oynanan oyunun terör veya savaş ile sonuca ulaşamaması halinde Türkiye’yi bir referanduma ikna etme çabasının da olduğuna değinmiştim.

*

AK Parti’nin 2002 yılındaki vaatlerinden birisi de temiz siyaset için seçim yasasını değiştirmek idi. Bunca zaman üzerine hiç basmadı ama şimdi daraltılmış tercihli sistemi gündeme getirdi? Niçin şimdi?

*

Referandum sırası Türkiye’de mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.