1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Vergi Barışı Taksitleri Esnafı Zora Sokacak
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vergi Barışı Taksitleri Esnafı Zora Sokacak

A+A-

Uzunca zamandır yüksek enflasyon, yüksek faiz, devalüasyon gibi gündemi bulunmayan Türkiye son aylarda “Amerika’nın dize getirme operasyonu sebebiyle” beklenmeyen bir hayat pahalılığı ile karşı karşıya geldi. Bilhassa alt gelir grubunun alım gücü yarıdan fazla azalırken ithal ürünlerin yanında yerli üretim ürünlerin de nerdeyse tamamının ‘dolara fark atan zamlar görmesi’ farklı tartışmaları, ilginç soru ve şüpheleri beraberinde getirdi. Okuyucu unutmuyor; hafta içinde sohbet imkânı bulduğumuz bir okurumuz epey bir zaman önce yazdığımız ‘Bir fabrikanın bütün ürünlerini peşin parayla satın alıp piyasaya arz etmeyen ilginç işadamını’ hatırlatıp, “Bugünlerin provası mıydı?” diye sordu. Bir başka okurumuz ise, “Amerika’ya giden işadamına Dünya Bankası’nda, ‘Türkiye hükümeti IMF’den özür dileyip anlaşmadıkça Türkiye yok olmaya mahkûmdur’ demişler; siz yazmıştınız. Amerika iş âlemine aba altından sopa gösterip zamlara zorluyor olabilir mi?” sorusunu üretti.

***

Kitap, Kırtasiye, Fotokopi ve Matbaacılar Odası Başkanı Ramazan Kuşpınar, zamlarla ilgili enteresan tespit ve önerilerde bulundu. Kâğıt ve kâğıt ürünlerindeki zamlardan örnek verip, “Öğrenciler okul yolunu tutarken en büyük zam fotokopi kâğıdında oldu, geçen yıla göre yüzde 400’e varan fiyat farkı ortaya çıktı” dedi.  Kuşpınar yılbaşında tonu 450 dolar olan gazete kâğıdının 800 dolara kadar yükseldiğine de işaret ederek, “SEKA’nın üretim dışı kalması iyi olmadı. Ama bizim geçmişe takılmak yerine çözüme odaklanmamız lazım. İlk fırsatta yerli üretim imkânlarını artırmalıyız. Yeni kâğıt fabrikaları kurulmalıdır. Devlet kendisi kurmayacaksa arazi tahsis edip teşvik versin, destek olsun, yol göstersin; matbaacılar, yayıncılar, gazeteciler ve kâğıt tedarikçileri bir araya gelip fabrika kursun, üretsin” önerisinde bulundu. Kâğıt israfının da altını çizen Kuşpınar “Ülkemizde kâğıdın ancak yüzde 30’u geri dönüştürülüyor. Bunu artırmak için geri dönüşüm seferberliği yapmalıyız” dedi.

***

Piyasanın kredi faizi ve nakit sıkıntısı yaşadığına işaret eden Kuşpınar piyasalarda rahatlama ve özgüven sağlamak üzere bazı talep önerilerde bulundu:

-Kağıt, karton, boya başta olmak üzere matbaa ürünlerinde ve işçilikte KDV oranı yüzde 8 seviyesinin altına indirilirse piyasada bir rahatlama sağlanır.

-En önemlisi, KOSGEB nefes kredileri ve vergi barışı vesilesiyle yapılandırılan borçların kısa bir süre içerisinde ödenecek olması bugünlerde esnafı sancılandırmaya başladı. Ay sonuna doğru piyasalarda ciddi sıkıntılar oluşabilir, zaten zora düşmüş esnafın beli taksit ödemesiyle birlikte iyice bükülecektir. Bugüne dek borcunu ödeyememiş olan esnaf zaten kazanamamış, zorda olan esnaftır. Devlet güzel bir imkân sundu ancak piyasa beklenmedik şekilde daraldı. Taksitlerin Eylül sonu başlayacak olması büyük zorluklar getirecek. Devletin KOSGEB kredi borçları ve vergi barışı taksitlerini 2019 yılı sonlarına ertelemesini bekliyoruz.

Borcu yok belgesi

de esnafı zorluyor

Bir esnafın, resmi kurumlarca istenen borcu yok belgesiyle ilgili şikâyetini de paylaşalım; “Zaman zaman resmi kurumlara küçük çapta ürün satıyoruz. Faturamızla birlikte bizden ‘Borcu yoktur’ yazısı istiyorlar. Ancak kurumlar maliyeye borçlu olana ödeme yapmıyor. İş yapmadan, tahsilat yapmadan, para kazanmadan piyasaya borcumuzu nasıl ödeyelim, maliyeye vergimiz nasıl ödeyelim, geçimimizi nasıl temin edelim?” Kendilerini sıkboğaz eden ‘Borcu yok yazısı’ zorunluluğunun bazı kurumlarca ‘bahane fırsatı’ haline getirildiğini de anlattı vatandaş; “Bir kuruma fatura kestik, ‘Maliyeye borcun var, sana ödeme yapamayız’ dediler. Alacağımız 4-5 bin lira, borcumuz 40-50 bin liraydı. Aylarca uğraştık, vermediler. Sonunda, “Madem bana ödemiyorsunuz, parayı maliyeye yatırın da hiç olmazsa işe yarasın, borcumuz küçülsün” dedik. Bu sefer de, “Öyle yapmayalım, sen borcunu öde gel biz sana ödeyelim” diye işi zora büktüler.” Esnafın şu zor günlerde rahatlamak için bir beklentisi de bu yönde.

***

Ekonomi operasyonuyla her kitleden vatandaşın zamları, hayat pahalığını iliklerine kadar hissetmesi sağlandı. Mandıra, şarküteri, manav ürünleri, doğalgaz, elektrik, eğitim; aklınıza ne gelirse her şey son 15 yılda kimsenin ummadığı fiyatlara ulaştı. Piyasaya can suyu olacak, rahatlık sağlayacak adımlara bu beklentilerin de eklenmesi Amerika’nın planlarını boşa çıkaracak önemli bir adım olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.