1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vergi levhası internetten alınacak
Vergi levhası internetten alınacak

Vergi levhası internetten alınacak

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO), “Torba yasanın 82.maddesi ile Vergi Usul Kanunu'nun 5.maddesinde yapılan değişiklik ile vergi levhalarının asılma zorunluluğunun kaldırıldığını, 408 sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile de

A+A-

Konya SMMMO Başkanı İsmail Turan'ın yaptığı yazılı açıklamada, “İlgili kanunda vergi levhalarının alınmasına ilişkin tarih mayıs ayı olmasına rağmen tebliğ ile yalnızca 2010 yılına ilişkin tasdikin 01-30 Haziran tarihleri arasında yapılacağı belirtilmiştir” denildi.

Tebliğ yayımlanmadan önce vergi dairelerinden tasdik ettirilen ya da 3568 sayılı kanuna göre yetki almış meslektaşlarımız mayıs ayı içerisinde ıslak imza ile tasdik edilmiş vergi levhaları geçersiz sayılacaktır. Bunun yerine yine 3568 sayılı kanuna göre yetkilendirilmiş meslektaşlarımızca veya internet şifresi bulunan vergi mükelleflerince Gelir İdaresi web sitesinden vergi levhası alınacaktır. Bu işlem sırasında sistem alınan vergi levhası için otomatik barkod oluşturacak ve oluşturulan bu barkod tasdik niteliği taşıyacaktır. İnternet Vergi Dairesi üzerinden mükellefleri için vergi levhası alan meslektaşlarımız da bağlı bulundukları vergi dairelerine ayrıca tasdik listesi vermeyecektir” denildi.

Konu ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken en önemli hususların da belirtildiği açıklamada, yasa ile vergi levhalarının asılma zorunluluğunun kaldırıldığı, bunun yerine bulundurma zorunluluğunun getirildiği belirtildi. Vergi levhalarının internet ortamında oluşturulmasının yeterli olmayıp mutlaka çıktı alınarak bulundurulması gerektiği aksi durumda mükelleflere cezai müeyyidesinin uygulanacağı da hatırlatıldı.

Dönem içerisinde kapanış yapan vergi mükelleflerinin internet üzerinde oluşturdukları vergi levhalarını vergi dairelerine iade etmelerine ise gerek olmadığı ifade edildi.

Ticaret unvanı, faaliyet kodu, vergi dairesi, iş yeri adresi gibi bilgilerin değişmesi durumunda mükelleflerin yeni vergi levhalarını internet üzerinden alabilecekleri belirtildi.

Mayıs itibariyle Türkiye'deki 567 meslek grubunda 2 milyon 21 bin 348 esnaf ve sanatkarın vergi levhalarını bulundurmamaları halinde her bir tespit için Vergi Usul Kanunu 353/4 maddesi gereği 2011 yılı hesap dönemi için 170 TL özel usulsüzlük cezasının uygulanacağı kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.