1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Vergi Rekortmenlerini Kutluyorum
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Vergi Rekortmenlerini Kutluyorum

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yılda Kurumlar Vergisi rekortmenleri açıklandı. Kurumlar vergi rekortmenleri listesinde yer alan kurumları bu başarılarından dolayı kutluyorum.
Konya Vergi Dairesi tarafından Kurumlar Vergisi Rekortmenleri listesindeki birincinin kendi isteğiyle isminin açıklanmadığını, ikinci sırayı Konya Şeker’in aldığı, üçüncü sırada da Konya Çimento’nun bulunduğunu, 4. sıradaki kurumun kendi isteğiyle açıklanmadığı, beşinci sırada ise Safa Tarım’ın yer aldığı açıklandı.
Altıncı sırada KYC Taşıt Muayene İstasyonu, yedinci sırada Ova Un Fabrikası, sekizinci sırada Akova Süt, dokuzuncu sırada Hekimoğlu Un Fabrikası, onuncu sırada ise Kombassan’ın Komyapı Hazır Beton İnşaat yer alıyor. Konya açısından kurumlar vergisinde firmalarımızın iyi bir yere gelmesi bizler için önemli olup, sevindiricidir.
Neden mi? Daha çok iş, daha çok aş ve istihdamın yanında, ülkemiz ve şehrimiz ekonomisine katkı demektir.
&&&
Türkiye İhracatçılar Birliği’nin verilerine göre Türkiye genelindeki Kurumlar Vergisi rekortmenleri ihracatçı kurumlardan oluştu. Gerçekleşen ihracatın yüzde 86,6'lık kısmı sanayi ürünlerinden, yüzde 11,6'sı tarım ürünleri ve yüzde 1,8'i madencilik ürünlerinden oluşuyor.
Bir önceki yıla kıyasla sanayi ve tarım ürünlerinde yüzde 1 oranında artış gerçekleşti. Firmaların sektör olarak dağılımına bakıldığında ise, pastadan en büyük dilimi 19,7'lik yüzde ile otomotiv endüstrisi aldı. Bu anlam da Konya otomotiv ve yan sanayi de Kurumlar Vergisi Rekortmenleri listesine girecek potansiyelimiz var. İnşallah gelecek yıl bu kurumlarımızda listede yer alır. İhracatçı İlk bin firma arasında 158 firma ile en çok hazır giyim sektörü yer alırken, bu sektörü 113 firma ile çelik, 92 firma ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü takip etti. Otomotiv sektörü 76, hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörleri ise 72 firmayla ilk bin içerisinde yer aldı. 2011 yılında toplam 381 bin olan ilk bin firmanın istihdam sayısı, 2012 yılında yüzde 16 artışla 442 bine yükseldi. İlk bin firmaya ilişkin verilere göre, bu firmalar, 2012 yılında ek 61 bin istihdam oluşturabildi.
&&&
Türkiye genelinde Kurumlar Vergisi Rekortmenleri listesinde temsil edilmemiz Konya sanayisi için bir moral olur. Umarım gelecek yıl Türkiye genelinde Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde daha çok kurumumuz yer alır ve hep birlikte bu sevinci yaşarız.
Umarım gelecek yıl kurumlar vergisi rekortmenlerimiz listesinde daha çok kurumumuz yer alır. Bunun sevincini ve ekonomimize, Konya’ya olumlu yansımasını hep birlikte görürüz.
Bu sayede daha çok insanımıza iş kapısı açılır. Ne dersiniz bu hedefe ulaşmak zor mu sorarım sizlere? Başarmak için önümüzde hiçbir engel yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.