1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Verginin artması ekonomik iflastır’
‘Verginin artması ekonomik iflastır’

‘Verginin artması ekonomik iflastır’

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, hükümetin bir kanun teklifiyle kurumlar vergisini attırmak istemesinin vergi yükü altında kıvranan ekonominin toptan iflası olacağını öne sürdü.

A+A-

Deva Partisi Konya İl Başkanı Seyit Karaca hazırlanan “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” hakkında açıklama yaptı.

Hükümetin hazırladığı taslak kapsamında 2021 yılı Kurumlar vergisini oranının 5 puan arttırılacağını dile getiren Karaca, “Hükümet 2021 yılı için yüzde 25 ve 2022 yılı için ise 3 puan artırarak yüzde 23 yapmak için kolları sıvamıştır. Bu süreç zaten vergi yükü altında kıvranan ekonomimizin toptan iflasının itirafı demektir. Kaynakların nasıl çarçur edildiğinin açık beyanı, denizin bittiğinin resmidir. Zaten son iki yıl içerisinde yaşanan döviz dalgalanmaları neticesinde firmalarımızın borcu ikiye katlanmıştır. Ayrıca 2020 yılı sonunda çıkan borç yapılandırmasına firmalarımızın neredeyse tamamı başvurmuştur. Firmalarımızın bu sıkışıklığının içerisinde birde vergi oranları arttırılmaya çalışılmaktadır.  Buradan bizler şunu anlıyoruz ve bu hareket 2021 yılının ikinci yarısından sonra salgın azalacak ve firmalarımızın işleri açılacak bizde hükümet olarak firmaların ceplerine biraz daha elimizi daldıralım ve payımız fazlası ile alalım anlamına gelmektedir” dedi.

Sermaye kaçar

Yakın bir geçmişte yandaş firmaların yüzde 80 vergi borçlarının silindiğini ifade eden Seyit Karaca, “Hükümetin bir taraftan reform paketleri ile yabancı sermeye çekmeye çalıştığını belirtirken bir taraftan da vergi oranlarını artırması trajikomik bir olaydır. Deva Partisi Konya İl Başkanlığı olarak buradan sesleniyoruz; hükümetin geçirmeye çalıştığı bu oranlarla bırakın yabancı sermaye girişini yabancı sermaye ülkemizden kaçacaktır. Firmalarımızın daha rekabetçi olabilmesi ve dünya ile rekabet edebilmesi, vergi yükü altında ezilerek değil adaletli bir vergi dağılımının olduğu bir ekonomi ile mümkün olacaktır. Aylardır her fırsatta söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz. Güçlü bir ekonomi ve adaletli bir vergi sistemini sadece Deva kadroları tesis edebilecektir” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.