1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Verimlilikte Bireye Yatırım Yapılmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Verimlilikte Bireye Yatırım Yapılmalı

A+A-

 

Günümüzde sürdürebilir iş yaşamının en önemli unsuru olan verimlilikte bireye yatırım yapma önemini giderek devam ettiriyor. Kendine ve işine odaklanan bireye her türlü desteği veren iş yerlerinde kazancın da yükseldiği bir gerçektir. Sahiplenme duygusunu benimseyen birey, işi kendi işi gibi düşünerek elinden gelinin fazlasını yapma anlayışını benimsiyor.

Zorlu rekabet koşullarının giderek artığı iç ve dış piyasada ayakta kalmanın diğer bir unsuru da çalışanın moral ve motivasyonun yüksek olmasına bağlıdır. Bütün bunlardan dolayı iş dünyasında var olmayı sürdüreceksek elbette verimliliği esas almalı ve verimliliği artıracak olan bireylere yatırım yapmalıyız.

***

Gelinen noktada iş yerlerinde çalışanın mutluluğunu anlayan firmalar, çalışanlarına karşı bu anlamda elinden geleni yapıyor. Onların bireysel farklılıklarına da her türlü katkıyı yapmaya öncelik veriyor. Sadece teknik eğitimler değil, çalışanları her bakımdan destekleyecek yetkinlik eğitimleri verilirken, sosyal ilişkileri ve bağlılığı güçlendirecek motivasyonel etkinliklere de önem veriliyor. Artık,  firmalar bu anlamda çalışanın bağımlılığının farkına vararak çalışma koşullarından tutun da maddi ve manevi olarak her türlü katkıyı sunmaya devam ediyor. Büyük firmaların yanı sıra orta ölçekli firmalar da bu işin farkında olup, gerekenleri yapma gayreti içindedirler. Çünkü verimlilikte bireye yatırım yapma ve mutlu bir çalışma ortamı oluşturma hem firmalara ekonomik olarak daha fazla kazanç sağlıyor, hem de çalışanın daha özverili olmasına büyük katkı sunuyor.

***

Maddi ve manevi olarak her firma bazı sıkıntılarla karşılaşabiliyor. Bu durumda bile çalışan özverili bir şekilde işine devam ederken, iş yerinin de işine devam etmesi için her türlü fedakârlığı gösteriyor. Kendi işi gibi gördüğü firmasını zor durum karşısında terk etmeyip, onun varlığını sürmesi için elinden geleni yapıyor. Tabi ki firma yöneticilerinin sıkıntılı süreçlerdeki yönetimi ve morali de önemlidir. Yöneticiler bu durumda süreci daha sağlıklı götürmeli ve hemen pes etmemelidir. Elinden geleni her türlü tedbire başvurarak her türlü donanıma sahip personeline sahip çıkmayı sürdürmelidir. Sonuçta günümüzün acımasız rekabet koşulları içinde firmaların ayakta kalarak ticareti geliştirip, faaliyetini sürdürmesinin en önemli yolu çalışanların verimliliğine yatırım yapmaktan geçiyorsa, yapılacak olan da bellidir. Her firma verimliliği benimseyip, verimlilikte bireye yatırım yapılmalıdır. Göreceksiniz ki her türlü kazanan bir firma olacaksınız. Ne dersiniz sizce de öyle yapmak gerekmez mi?  

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.