Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vicdan

A+A-

Ramazan ayı ruhumuz ile bedenimiz arasındaki dengeyi kurmak için bir fırsat olarak kendini hissettirmeye başladı. Vicdanımızın da yardımı ile bu fırsatı hep birlikte değerlendirebiliriz umarım. Tabi imanımızı şekilden çok mana ile doldurabilmişsek!

*

Bedenlerimiz bu dünya yaşamındaki imkanları ve zevkleri ararken, ruhumuz bu yaşamdan sonraki ebedi yaşamı da dikkate almak zorundadır… Bu yüzden her zevkin peşinden koşmamayı öğretir bedenimize. Ve bu zorlu görevinde ruhumuzun en büyük yardımcısı vicdanımızdır.

*

Dengeli kişilerin vicdanları güçlüdür, dinginlikleri buradan gelir onların elinden ve dilinden emindir çevresindekiler, onlar her havlayan ite taş atmak için kendini yormaz… İç dünyasında dengeyi kuramayan kişiler ise onun bunun yalanları için veya onun bunun menfaatleri için yaşarlar, kavga çıkarırlar ya bekledikleri menfaat uğruna ya da korkularından. Korkaklıklarını belli etmemek için daha da azgınlaşabilirler.

*

Vicdanı gelişmiş insanlar, bir lokma, bir hırka veya bir makam için hakikati şaşırtmamayı, adaleti yanıltmamayı esas almışlardır. Onlar, menfaatlerini adaletin üzerine çıkarmazlar…

*

Ruhu ile bedeni arasındaki dengeyi, bir başka deyişle, bu dünya yaşamının nimetleri ile ahiret yaşamının nimetleri arasındaki dengeyi kuramayan kişilerin vicdanları da gelişmemiştir. Vicdanları, zayıf da olsa dengesiz bir durum içinde olduklarını gösterecek kadar sinyal verebiliyorsa, rahatsız olurlar bu rahatsızlığın sebebini ararlar, bulamayanlar ya üfürükçülerin eline düşer ya da psikologlara giderler… Allah yardımcıları olsun.

*

Psikologlara göre psikoloğa gidenler dengesiz kişilerden ziyade, dengesiz olduklarını fark etmedikleri halde dengesizliklerini denge olarak kabul ettirmeye çalışanların etkisinden, baskısından rahatsız olan vicdan sahibi kişilerdir.

*

Nisan 2017’de yapılan referandumdan önce de değinmiştim, şimdiki durum da farklı değil maalesef. Vicdan, zararı sana veya yakınlarına dokunacak olsa bile gerçeği söylemeyi gerektirir, ceza alacak olsan bile adaleti ayakta tutmayı gerektirir.

*

Vicdan, aldığınız bir haberi beğendiğiniz için doğru kabul etmeyi değil, haberin aslını araştırdıktan sonra gerçeğe uygun ise, doğru ise kabul etmeyi öğretir…

*

Ramazan ayı bu öğrenme için bir fırsattır, çünkü Ramazan orucu ile ruhu ve bedeni arasındaki dengeyi kurmaya çalışan kişi, imanına şekil yerine manayı yerleştirebilmişse vicdanını da geliştirmeye başlar, inşallah. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.