1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Viyana’dan Selam
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Viyana’dan Selam

A+A-

Viyana, bir ülke adından daha etkili ve daha anlamlı bizim için. Gitmişiz ve geri dönmüşüz. Niçin gitmişiz, niçin dönmüşüz? Niçin kalmamışız? Bunlara cevap bulmadan elimizdekini de kaybetme tehlikesine itilmekte olduğumuz anlayamayız.

*

İslam’ın kılıcı olarak batıya yönelen Türkler, Osmanlı adı ile Viyana’da durduruluyor ve bir süre sonra başlayan geri çekilmede Türklerin görevi İslam’ın kalkanı olmak oluyor. Çünkü Türkler İslam Ümmeti bilincini candan benimsemiş. Ümmeti kendi canından ve kendi milletinden bile öne almış. Burada sorun yok, sorun buradan sonra başlıyor.

*

Tek bir millet olarak haçlıyı durduran Selçuklu ve Osmanlı, İslam adına üstlendiği görevi yerine getirme aşkına öyle kapılmış ki İslam ümmeti olabilmek için millet olmayı ihmal etmiş. O kadar ihmal etmiş ki; millet olunmadan ümmet olunmayacağını anlamamış. Ve durdurulmuş… Geriletilmiş… Avrupa'nın ortasına kadar gitmişiz ama kalamamışız, orada kalan Türkleri ve Müslümanlığa geçen Avrupa halklarını koruyamamışız.

*

Bunun sebeplerini ideolojik ve duygusal etkilerden temizlenmiş bir bakış açısı ile anlamaya çalışmazsak, Kurtuluş Savaşı ile kurtardığımız son vatanı da hak etmekten uzaklaşacağız... Zaferlerimizi küçümseyen ve başarılarımız ile arsızca, ahlaksızca alay ederek, düşman yalanlarını tarih diye anlatanların bizi birbirimize düşürmeye çalıştığını anlamayacağız.

*

Son 10 günde 3 ülke gördüm. Çocukluğumda babamın dedesinin Macaristan’dan göçüp geldiği ve Karaman’a yerleştiği anlatılırdı. Heyecanla dilerdik. Slovakya’da tanıştığım Makedonya Türkleri ile benim için duygusal olan sohbetler ettim. Slovakya’da Makedon Türkleri, biz Yörük’üz diyorlar iyi mi… Biz Osmanlı zamanında Konya’dan, Karaman’dan göç etmiş Yörükleriz diyorlar…Macaristan’da biz Türk’üz diyenler ise Osmanlıdan da önce gelenler. Osmanlının bölgedeki yayılmasını hızlandıran ve kolaylaştıranlar.

*

Peki biz niçin oraları bırakmışız? Şimdi Viyana’da bunları düşünüyorum.

*

Sanırım kendi sözcüklerimizi bıraktığımız için. Kendi sözcüklerimiz yerine başkalarının sözcüklerini aldığımız için. Küçük görünen ama büyük anlamlar taşıyan sözcükleri anlamadan veya yanlış anlayarak kullandığımız için.

*

Çelişkiye bakar mısınız; asırlarca hükmettiğimiz Araplara, İslam dini hatırına boyun eğmişiz. Ve kendi sözcüklerimizi bırakıp onların sözcüklerini almışız… Anlamadan veya yanlış anlayarak aldığımız sözcükler yüzünden güçlü bileğimize rağmen beyin gücümüzün ezildiğini, zihnimizin kaydığını fark etmemişiz.

*

Ne mi demek istiyorum? Cihat diyerek gittiğimiz topraklardan, geri gönderilmişiz! Hemde nice acılar ile doldurulmuş hafızalar ile… Acaba diyorum, tebliğ diyerek gitmiş olsaydık nasıl olurdu? Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.