Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vize İtibarı

A+A-

Geçtiğimiz dönemde AK Parti Hükümetleri birçok ülke ile vizeleri kaldırarak bizim gibi ihracat yapma çabasında olan firmalar için ve tabi ki Türkiye için çok faydalı bir siyaset yürüttü. Medyamız da üzerine düşeni yapmış kaldırılan her vize haberini bir zafer gibi vermişti.
*
Önceki yıl, seyahati planlarken vizesiz gidebileceğimizi öğrendiğimiz Meksika’nın Türkiye’ye vize uygulamaya başladığını havaalanında görünce anlamıştık malum medyanın haber vermek, bilgilendirmek, aydınlatmak için çalışmak yerine propaganda ve algı yönetimi için çalışmayı tercih ettiğini. Neyse ki ABD vizemiz olması sayesinde Meksika’ya, Meksika vizesi olmadan da girebiliyoruz.
*
Konya kadar bile olmayan ülkeler vizeleri kaldırınca bayram edenler Türkiye’den büyük ve üstelik pazar vasfı taşıyan ülkelerin vize koymasını görmezden gelerek bu ülkeye hizmet edemezler, hatta zarar verirler.
*
Bazı gazetelerin kıyısında köşesinde şöyle bir haber çıktı: Çin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizeyi zorlaştırdı. Detayında “Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’deki ilgili turizm acentelerine bir yazı göndererek, ticari başvurularda Çin’den davet eden firmaların davet mektuplarının kabul edilmeyeceği ancak yetkilendirilmiş Çin’in kamu kuruluşlarının vereceği davet mektuplarının kabul edileceği…. ayrıca şahsi “turist vize” başvurularının da bundan sonra kabul edilmeyeceği… … Uygulama 15 Şubat 2016 tarihi itibarı ile başlayacakmış.
*
Ne demek bu şimdi? Çin, vizeleri zorlaştırmamış, doğrudan kaldırmış. Düşünün Çin’e gitmek isteyen bir firma muhatabı olan firmadan davetiye almak yerine Çin kamu kuruluşlarından davetiye alacak. Vize başvurusunda istenen belgelere bakmak lazım bir de. Peki biz de Çinlilere aynı muameleyi yapacak mıyız?
*
Bir yazımda “İhracatın kadar konuşursun ancak” demiştim... İşte tam da oradayız yine. Çünkü ülkelerin gücü ve zenginliği sahip oldukları kaynaklara bağlı oldukları kadar yaptıkları ihracata da bağlıdır. Gücün kadar konuşursun… Ha, dinleyen olmadıktan sonra istediğin kadar konuş, o da ayrı bir özgürlük.
*
Rusya’nın uçağını düşürmemizden sonra bize tekrar vize uygulamasını anlamak mümkün olabilir ama Çin ile ne geçti aramızda? Bu bağlamda Meksika’nın vize uygulamaya başladığı tarih de çok manidardır. Türk işadamlarının Meksika pazarını keşfetmeye ve ziyaretlerini artırmaya başladığı 2014 yılı.
*
Dış mihrakları, Türkiye’nin büyümesini istemeyen odakları suçlayıp durumu kurtarmak isteyenler olabilir. Onlara cevabımı tekrar ediyorum, düşmanı düşmanlık ettiği için suçlamak bu millete düşmanlıktır. Olması gereken “Düşmana düşmanlık edecek cesareti ve fırsatı hangi hatalı davranışımızla verdik?” sorusunu sorup, buna cevap aramak ve hatamızı tekrar etmeyecek şekilde gidermenin yollarını bulmaktır.
*
Oyun, artistik hareketler ile çalım atıp seyirciden alkış alan oyuncular ile değil gerektiği yerde takım arkadaşına pas vererek gol atmayı sağlamak için çalışan oyuncular ile kazanılabilir ancak, aldığı alkış ile başı dönerken yediği golü görmeyenler ile asla değil.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.