Ahmet Akkuş

Ahmet Akkuş

Yeşil Yol
Yazarın Tüm Yazıları >

Vizyon

A+A-

Malumunuz lige milli ara verildi. Ben de bu fırsattan istifade Konyaspor’un tanıtım vizyonu hakkındaki düşüncelerimi ve Antalyaspor maçı öncesinde yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Lafı fazla uzatmadan direk konuya gireyim.

Konyaspor’un tanıtım konusundaki vizyonu sizce ne olmalı bilemem ama bana göre Türkiye’de ve hatta tüm İslam aleminde tanınmışlığı olmalı. Öyle ya eğer yüzüncü yılda şampiyonluk diyorsak, İstanbul hegemonyasını yıkmak diyorsak en az onlar kadar güçlü olmamız lazım.

Peki bu konuda yönetim ne yapıyor? Hangi adımları atıyor? Nasıl bir çaba sarf ediyor? Konya merkezde dahi takım tutan kişiler içinde % kaçı Konyaspor’u destekliyor? İlçeleri kazanmak için ne yapıyor?

Bu sorular yalnızca bu yönetime değil eski yönetimlere de; bu mantıkla devam edilmesi halinde sonraki yönetimlere de sorulacak sorular.

Yöneticisi kumar oynatan bir takım Celaleddin-i Rumi’nin sözünü slogan kabul edip “İslam dünyasının Muhammed Ali’si olacağız”, “Hedefimiz İslam Dünyası” diyerek takımını tüm İslam Dünyasına duyurma gayretinde iken Konyaspor neden bunu yapmıyor?

Size acı bir haber vereyim. Konya’da dahi Konyaspor ne yazık ki birinci takım değil. Yanlış anlaşılmasın bunu yapılan anketlere dayanarak söylüyorum.

Daha önce twitterda forma tanıtımı konusunda merkez ilçeler dışında hiçbir ilçeye yer verilmemesini eleştirdiğimde genel anlamda eleştirim yanlış görülmüştü, belki içten içe hak veren de olmuştur bilemiyorum. Eleştirme sebebim Konyaspor’un ilçelere üvey evlat muamelesi yapmasıydı.

Türk futbolunda İstanbul hegemonyasının olması ve diğer şehirlerin yok sayılmasını ne kadar eleştirsek de aynısını kendimiz merkezde olmayan ilçelere karşı yapıyoruz. Ne yapsın ilçe taraftarları birleşip stadyumda “Konya 3 ilçeden büyüktür” diye pankart mı açsın? Konyaspor ilçeleri göz ardı ettikçe ilçelerde ne yazık ki Konyaspor’a karşı aidiyet duygusu aşılanamıyor?

Peki, daha kendi ilçesindeki halka dahi kendini benimsetememiş bir takım nasıl yüz milyonlarca liralık şirketleri geçip şampiyon olacak? Daha merkez ilçeler dışında spor okulu bulundurmayan takım nasıl ilçelerdeki nesillere Konyasporluluğu aşılayacak?

Bu yazıyı daha da detaylandırmak istesem de ne yazık ki köşeye sığdırmam gerekiyor. O nedenle Antalya maçı öncesinde yaşadığım olayla yazıyı sonlandırmak istiyorum. Bir sonraki milli arada belki daha da detaylandırırım bu konuyu.

İlçelerin Konyasporluluğu

Ligin 3. Haftasındaki Antalya maçını izlemek için Seydişehir’de maç yayını yapan bir yere gittim arkadaşımla. Seydişehir’i bilen bilir. Zaten çok fazla maç yayını veren mekan yok. Maç yayını olan kısıma girdiğimizde yayınlanan maçın Konyaspor’un değil Fenerbahçe’nin maçı olduğunu gördük.

Mekanın sahibine olayı sorduğumuzda abi bize şöyle dedi.

“Gençler ben de Konyaspor’un maçını yayınlamak isterim ama Konyaspor’un maçına 4-5 kişi geliyorken Fenerbahçe’nin maçına 15-20 kişi geliyor. ”

Adam ekmeğinin peşinde diyecek sözüm yok. Sonrasında bir kahveye geçtik. Üst katta Fenerbahçe’nin maçı yayınlanıyor, alt katta Konyaspor’un. Diğer yerdeki adam haklıydı. Fenerbahçe maçı için ayrılan yer dolmuşken, Konyaspor maçını izleyen toplasan 10 kişi ya vardı ya yoktu. Öyle ki Konyaspor maçı için özel bir yer ayarlamaya ihtiyaç bile duyulmamıştı. Masalar arasında maç izledik.

Diyeceğim Konyaspor’un ilçelere inmesi gerekiyor. Öyle veya böyle. İki üç dükkanın reklam için caddelerde Konyaspor bayrağı asması dışında Seydişehir sokaklarında yeşil-beyaz yok denilecek kadar az.

Sizin ilçenizde durum nasıl?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.