1. YAZARLAR

  2. Naciye Görpe

  3. Vizyondakiler: Cam Filmi Direniş 2
Naciye Görpe

Naciye Görpe

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vizyondakiler: Cam Filmi Direniş 2

A+A-

Millet olarak bazen çözemiyorum bizi.Yakıta yapılan zam ile cam filmi yasağı aynı zaman içerisinde gündeme geldi fakat direndik biz, ne için mi? Cam filmi için :) Evet direniyoruz ama bazen direniş değerlerimizi algılamakta kendi adıma güçlük çekiyorum.

Bu yasak gerçekten bir senaryo muydu diye düşünmüyor değilim aslında.‘Cebimiz yansın ama keyfimiz bozulmasın’ zevkine düşkün gösteriş meraklısı bir milletiz.

***

Şimdi cam filmi gerekli mi değil mi diye konuşmak istemiyorum, faydalı ve faydasız yanları var illaki bunu defalarca sosyal medyada tartıştık zaten.Sadece dikkat çekmek istediğim konu tepkilerimiz mademki karşılık buluyor gerekli durumlarda da birlik olmayı başaralım.

Konya olarak değerlendirirsek tepki vermemiz gereken birçok konu var, ev kiraları mesela… Asgari ücretin yarısına sadece tutabileceğimiz ev çatı katı. Tabi aile olmak şartı var çoğu yerde…

***

Ulaşım ücretleri mesela…2 vasıta ile işe gidiyorsan 10 lira günlük yol ücretin var,aylık 260 lira. Faturaları ödeyip işine gidip gelebilirsin, kiranı da ödersin sonrası şükür ve duaya kalmış. Bu arada ‘elkart abonman yaparım’ dersen ekmek paranı çıkarırsın.

 ‘Kadınlar çalışmasın’ diyoruz ya peki 3 çocuk istiyoruz asgari ücretli bir adam eşi çocuğu çalışmamış olsa ne kadar geçinebilir? Ülkemizde orta gelir olayı kalmadı ya fakirsin ya zengin.Bu direnişlerin bence bir anlamı olmalı…

***

Yazımı çok eski bir sözümle bitirmek istiyorum 10 Kasım’a ithafen:‘Hayat bir film, bir oyun yada masaldı. Film bitti oyun oynandı. Oyuncuların hepsi yalan, gidenler gerçek kahramandı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar